Φόρμα αναζήτησης

AMKE 2019: Δράση παντού, καιρού επιτρέποντος και με πολλές ελπίδες η Κύπρος για μετάλλια (πρόγραμμα 3ης μέρας)

Του απεσταλμένου της ΕΑΚ στο Μαυροβούνιο, Ευτύχιου Γιαξή

Στην τρίτη τους μέρα μπαίνουν σήμερα Πέμπτη (30/5) οι 18οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται σε πέντε πόλεις του Μαυροβουνίου.

Βάσει προγράμματος, αυτή θα είναι και η πρώτη μέρα της διοργάνωσης στην οποία θα έχουμε δράση και στα εννέα αθλήματα στα οποία συμμετέχει η Κύπρος, αν και υπάρχει ένα ερωτηματικό στο τένις, καθώς λόγω του ότι οι βροχές στην Μπούντβα συνεχίστηκαν και την Τετάρτη, μέχρι το μεσημέρι δεν είχαν αρχίσει οι αγώνες, εξ ου και το άθλημα δεν συμπεριλαμβάνεται στο πιο κάτω πρόγραμμα αφού τα πάντα είναι ρευστά.

Οι ομάδες πετόσφαιρας δίνουν τους τρίτους τους αγώνες, ενώ στην καλαθόσφαιρα αγωνίζονται μόνο οι γυναίκες.

Στην επιτραπέζια αντισφαίριση θα γίνουν τα διπλά ανδρών-γυναικών και εφόσον οι ομάδες μας περάσουν θα αγωνιστούν το απόγευμα στους ημιτελικούς κι αν προκριθούν στους τελικούς, την ώρα που στο μπιτς βόλεϊ, γυναίκες και άνδρες θα δώσουν τέταρτο και τρίτο τους αγώνα αντίστοιχα.

Η σκοποβολή θα έχει την πρώτη της «γεμάτη» μέρα και το πρόγραμμά της περιλαμβάνει τρεις τελικούς, στο τζούντο θα ξεκινήσουν και θα ολοκληρωθούν τα ομαδικά αγωνίσματα, ενώ κολύμβηση και στίβος συνεχίζονται με πλήρη δράση.

Δείτε αναλυτικά τις κυπριακές συμμετοχές στην τρίτη μέρα των ΑΜΚΕ:

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ
10:00 Εθνική Γυναικών – Λίχτενσταϊν (3ος αγώνας)
19:00 Εθνική Ανδρών – Μαυροβούνιο (3ος αγώνας)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
10:00 Τελικός Τραπ Α, 10:15 Χ. Μακρυγιάννης, Χ. Γερασίμου (προκρ. 10μ. Αεροβόλο Πιστόλι Α), 12:15 Π. Χαραλάμπους, Κωνσταντίνα Πρατσή (προκρ. 10μ. Αεροβόλο Πιστόλι Γ), 14:30 Τελικός Αεροβόλο Πιστόλι Α,15:30 Τελικός 10μ. Αεροβόλο Πιστόλι Γ

ΤΖΟΥΝΤΟ
12:00 Προκριματικά, Ρεπεσάζ & ημιτελικά ομαδικού Ανδρών-Γυναικών
18:00 Τελικοί ομαδικού Ανδρών-Γυναικών

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
11:00, 12:00 & 17:00 Διπλό Ανδρών: Μ. Γιάγκου / Χ. Χριστόνοφ (1ος, 2ος & 3ος αγώνας)
11:30, 12:30 & 17:00 Διπλό Γυναικών: K. Mελετιέ / Λ. Κουρέα (1ος, 2ος και 3ος αγώνας)
17:30, 19:00: Ημιτελικά & Τελικός Διπλού Ανδρών
18:10, 19:50: Ημιτελικά & Τελικός Διπλού Γυναικών

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
12:00 Εθνική Γυναικών – Mονακό (3ος αγώνας)

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
14:00 Γυναίκες: Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου – Μονακό (4ος αγώνας)
15:00 Άνδρες: Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής – Λίχτενσταϊν (3ος αγώνας)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (17:00 – 19:30)
Κ. Αντωνίου, Τ. Παπαπέτρου (50μ. ελεύθερο Γ), Ομ. Ζάγκας (50μ. ελεύθερο Α), Κ. Αντωνίου, Χ. Νικολαΐδου (50μ. ύπτιο Γ), Φ. Ιακωβίδης, Τ. Χατζηχριστοφόρου (50μ. ύπτιο Α), Ι. Ιωάννου (100μ. πρόσθιο Γ), Θ. Τσιοπανής, Π. Πανάρετος (100μ. πρόσθιο Α), Κ. Αντωνίου, Α. Σιεκόλεβα (50μ. πεταλούδα Γ), Ομ. Ζάγκας, Ζ. Παύλου (50μ. πεταλούδα Α), Θ. Τσιοπανής (400μ. μικτό Α), Τ. Παπαπέτρου, Ι. Νικολαΐδου (200μ. ελεύθερο Γ), Θ. Τσιοπανής (200μ. ελεύθερο Α), Σκυταλοδρομίες (4χ100μ. μικτό Α & Γ)

ΣΤΙΒΟΣ
17:00 Μ. Πισιάρα, Ε. Χριστοφή (400μ. εμπόδια Γ – τελικός), Σ. Κυριακίδου (Σφαιροβολία Γ – τελικός), 17:15 Α. Βασιλείου (400μ. εμπόδια Α – τελικός), 17:30-17:40 Μ. Αντωνίου, Σ. Κολομεΐτεβα (200μ. Γ – προκρ.), 17:55 Φ. Φωτοπούλου, Χρ. Παίδιου (Μήκος Γ – τελικός), 17:55-18:05 Α. Τζ. Μπίτσι. Σ. Αυγουστίνου (200μ. Α – προκρ.), 18:25 Ν. Στυλιανού (Επί Κοντώ Α – τελικός), 18:25 Μ. Παναγιώτου(1.500μ. Γ – τελικός), 18:30 Α. Χρίστου, Γ. Κονιαράκης (Δισκοβολία Α – τελικός), 18:40 Π. Μιχαηλίδης (1.500]μ. Α – τελικός), 19:00 Ν. Φράγκου (3.000μ. Στιπλ Α – τελικός), 19:25 Χ. Κατσαρή, Α. Ευαγγέλου (400μ. Γ – τελικός), 19:40 Τελικός 400μ. Α (Κ. Χρίστου και Α. Δημητριάδης έτρεξαν στα ημιτελικά της Τετάρτης).