Φόρμα αναζήτησης

ΑΜΚΕ 2015: Όλα τα λεφτά η Παρασκευή με στόχο το υψηλότερο πλασάρισμα της Κύπρου (πρόγραμμα 4ης μέρας)

Του απεσταλμένου της ΕΑΚ στο Μαυροβούνιο, Ευτύχιου Γιαξή

Στην τέταρτη και προτελευταία τους μέρα μπαίνουν σήμερα Παρασκευή (31/5) οι 18οι Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που διεξάγονται στο Μαυροβούνιο.

Πρόκειται για την πιο καθοριστική ημέρα καθώς είναι η τελευταία «γεμάτη» των ΑΜΚΕ, μιας και το Σάββατο υπάρχει μόνο λίγη δράση, σε μόλις τέσσερα αθλήματα.

Μάλιστα, μετά την κολύμβηση και το τζούντο που ολοκληρώθηκαν την Πέμπτη, σήμερα ολοκληρώνονται ο στίβος, η σκοποβολή και το μπιτς βόλεϊ.

Έτσι, το πέρας της τέταρτης μέρας των Αγώνων αναμένεται να μας δώσει μια πιο πλήρη εικόνα όσον αφορά τον πίνακα μεταλλίων και πιθανότατα να κρίνει σε σημαντικό βαθμό και την τελική θέση της Κύπρου, αν και το τελικό ξεκαθάρισμα θα γίνει κατά την αυριανή (1/6) τελευταία μέρα των ΑΜΚΕ, με την ολοκλήρωση της καλαθόσφαιρας, της πετόσφαιρας, του τένις και της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Αναλυτικά οι κυπριακές συμμετοχές στην τέταρτη μέρα των 18ων ΑΜΚΕ:

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
10:00 Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής (ημιτελικός Α – σε περίπτωση πρόκρισης)
13:00 Μ. Αγγελοπούλου / Ζ. Κωνσταντοπούλου – Μάλτα (5ος αγώνας ομίλου Γ)
18:30 Γ. Χρυσοστόμου / Α. Λιοτατής (τελικός Α – σε περίπτωση πρόκρισης)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
10:00 Τζ. Σαββίδης, Λ. Λεοντίου (διπλό Τραπ Α – προκρ.)
10:15 Α. Χαραλάμπους, Ευ. Γεωργίου (10μ. Αεροβόλο Τουφέκι Α – προκρ.)
12:00 Μ. Κωνσταντίνου, Κ. Παπασωζόμενου (10μ. Αεροβόλο Τουφέκι Γ – προκρ.)
14:30 Α. Χαραλάμπους, Ευ. Γεωργίου (10μ. Αεροβόλο Τουφέκι Α – τελικός)
15:30 Μ. Κωνσταντίνου, Κ. Παπασωζόμενου (10μ. Αεροβόλο Τουφέκι Γ – τελικός)

ΤΕΝΙΣ (11:00-)
Ρ. Σερμπάν (ημιτελικός μονού Γ)
Λ. Νέος / Μ. Ευσταθίου (ημιτελικός διπλού Α)
Λ. Νέος / Ρ. Σερμπάν (ημιτελικός μικτού)
Ε. Λουκά / Ρ. Σερμπάν (ημιτελικός διπλού Γ)

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
11:00 Μ. Γιάγκου, Χ. Χριστόνοφ (Μονό Α – προκρ.), Λ. Κουρέα, Κ. Μελετιέ (Μονό Γ – προκρ.)
17:15 Μ. Γιάγκου, Χ. Χριστόνοφ (Μονό Α – προημ.), Λ. Κουρέα, Κ. Μελετιέ (Μονό Γ – προημ.)

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ
14:00 Εθνική Γυναικών – Σαν Μαρίνο (4ος αγώνας)
21:00 Εθνική Ανδρών – Λουξεμβούργο (4ος αγώνας)

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
14:15 Εθνική Ανδρών – Λουξεμβούργο (3ος αγώνας)
16:30 Εθνική Γυναικών – Μάλτα (4ος αγώνας)

ΣΤΙΒΟΣ
17:00 Α. Βασιλείου, Κ. Τζιακουρής (110μ. εμπόδια Α), Χ. Παίδιου (Τριπλούν Γ), Σ. Σάββα, Π. Μπατζάβαλης (Ακοντισμός Α), 17:15 Α. Αθανασοπούλου (100μ. εμπόδια Γ), 17:30 Σ. Κολομεΐτεβα, Μ. Αντωνίου (200μ. Γ – σε περίπτωση πρόκρισης), Κ. Ιωάννου, Κ. Παμπακάς (Ύψος Α), 17:40 Σ. Αυγουστίνου, Α. Τζ. Μπίτσι (200μ. Α – σε περίπτωση πρόκρισης), 17:50 Ντ. Χάντζλικ (10.000μ. Γ), 18:15 Α. Λαδά, Στ. Κυριακίδου (Δισκοβολία Γ), 18:25 Ν. Φράγκου (10.000μ. Α), 18:30 Γρ. Νικολάου, Λ. Αχιλλέως (Τριπλούν Α), 19:15–20:00 Σκυταλοδρομίες (4χ100μ. Γ & Α, 4χ400μ. Γ & Α)