ΣΤΟΚ: Άνοδος… θρίλερ για Γεροσκήπου και ΑΕΠ Πολεμιδιών!

Μετά την Ομόνοια 1948, που από την πρώτη της σεζόν κατάφερε να ανέβει στην Επίλεκτη ΣΤΟΚ, αλλά και τον Κόρνο, που επίσης εξασφάλισε την άνοδο, η Γεροσκήπου FC και η ΑΕΠ Πολεμιδιών νίκησαν τους άλλους δύο προημιτελικούς του Πρωταθλήματος Ένταξης, αμφότερες στην παράταση, παίρνοντας τα άλλα δύο εισιτήρια!

ΣΤΟΚ: Άνοδος για Ομόνοια 1948 και Κόρνο!

Τόσο ο αγώνας της Γεροσκήπου, που επικράτησε με 4-2 του Λένα, όσο και αυτός της ΑΕΠ Πολεμιδιών, που νίκησε 3-2 την Ανόρθωση Μουτταγιάκας, είχαν δραματική εξέλιξη.

Με παίκτη λιγότερο η Γεροσκήπου!

Στον αγώνα που έγινε στην Ερήμη, η Γεροσκήπου προηγήθηκε στο 20′ με τον Ιωάννου, αλλά ο Λένας ισοφάρισε στο 34’ με τον Κωνσταντίνου.

Στο 54’ η Γεροσκήπου έμεινε με δέκα παίκτες (αποβολή Σολωμού), ενώ αποβλήθηκαν και οι δύο προπονητές (Δημήτρης Ιωάννου της Γεροσκήπου και Νίκος Γεωργίου του Λένα) μετά από μεγάλη ένταση που έφερε και προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο 1-1, με τη Γεροσκήπου να σκοράρει όμως στο πρώτο λεπτό της παράτασης με πέναλτι του Σάντερσον!

Ο Λένας απάντησε άμεσα με τον Κωνσταντίνου στο 95’ να διπλασιάζει τα γκολ του και να κάνει το 2-2, όμως ο Σάντερσον με πέναλτι στο 108’ και ακόμη ένα γκολ στο 110’ έκανε χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τη Γεροσκήπου!

Σημειώνεται πως μετά το τέταρτο γκολ της Γεροσκήπου υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές του Λένα που έφεραν οκτάλεπτη διακοπή και αποβολή για τους Παπαμιχαήλ και Αχιλλέως.

Φοβερή ανατροπή από ΑΕΠ Πολεμιδιών!

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στη Γερμασόγεια και επίσης πήγε στην παράταση, η ΑΕΠ Πολεμιδιών πήρε τη νίκη και την άνοδο χάρη σε τρομερή ανατροπή επί της Ανόρθωσης Μουτταγιάκας, που προηγήθηκε με 2-0 στο 75ο λεπτό!

Η ΑΕΠ ισοφάρισε με γκολ στο 80’ και το 85’ στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, όπου με ακόμη ένα γκολ στο 106’ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή που την έστειλε στην Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ!

Σημειώνεται πως το Πρωτάθλημα Ένταξης βεβαίως θα συνεχιστεί ώστε να αναδειχθεί και πρωταθλητής. Η κλήρωση της ημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί απόψε στα γραφεία της ΑΟΚΝΕΛ στη Λεμεσό.

Όλα τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Πρωταθλήματος Ένταξης:

Λένας Λεμεσού – Γεροσκήπου FC  2-4 ΠΑΡΑΤΑΣΗ (1-1 κ.δ.) (Στάδιο Ερήμης)
(34’, 95′ Κωνσταντίνου / 20’ Ιωάννου, 91′ πεν. 108′ πεν. 110′ Σάντερσον)

ΑΕΠ Πολεμιδιών – Ανόρθωση Μουτταγιάκας 3-2 ΠΑΡΑΤΑΣΗ (2-2 κ.δ.) (Στάδιο Γερμασόγειας)
(80′, 85′, 106′ / 53’ Χαραλάμπους, 75’ Χρυσοστόμου)

Σπάρτακος Κιτίου – Ομόνοια 1948 1-5 (Tσίρειο στάδιο)
(75’ πεν. Χατζηνικόλας / 20’, 49’, 85’ Αθανασίου, 23’ Νεάρχου, 78’ Μιχαήλ)

Κόρνος FC – Ευαγόρας Παλληκαρίδης Αγίων Τριμιθιάς 3-1 (Στάδιο ΘΟΪ Λακατάμιας)