ΑΕΚ: Στενή ήττα στο πρώτο φιλικό… με μπολικό ντόπιο «αίμα»

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από τη Βίσλα Πλοκ, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα για το βασικό σταδιο προετοιμασίας της.

Η φιλική αναμέτρηση των κιτρινοπράσινων πραγματοποιήθηκε ενόψει των αγώνων με την Πετροκούμπ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο αγώνας έλαβε χώρα στο κεντρικό γήπεδο του αθλητικού κέντρου Olympic Hotel.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Κάρολ Ανγκιέλσκι στο 34ο λεπτό, ενώ μόλις στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Μοΐσόφ ως οφσάιντ.

Αξίζει να αναφέρουμε πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε με 8 Κύπριους στην αρχική της ενδεκάδα!

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
2′ Διαγώνιο σουτ του Κωνσταντίνου η μπάλα λίγο έξω.
3′ Φάουλ του Sastre με τον Mojsov να σκοράρει με κεφαλιά, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
34′ Γκολ για την Wisla Plock, με κοντινή προβολή μετά από μπαλιά από αριστερά.
45′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46′ Eυκαιρία με τον Ράσπα στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου, με τον νεαρό να πιέζεται και να μην μπορεί να πλασάρει όπως θα ήθελε από πλεονεκτική θέση.
52′ Ωραια απόκρουση του Τούμπα μετά από διαγώνιο σουτ.
90′ Tέλος της αναμέτρησης.

H σύνθεση της AEK:

Χριστοδούλου, Mojsov, Θωμά, Ιωάννου, Κ. Αναστασίου, Sastre, Florian, Ρ. Αναστασίου, Ράσπας, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Τούμπας, Truyols, Trickovski, Hevel, Πελεκάνος, Cases, Mikel, Γιάννου. 1′ Έναρξη της αναμέτρησης.

*Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό έκαναν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.