Άδειασε τον πάγκο ο Τιμούρ, φιλική ήττα 2-1 από Αλ Τααβόν (pics)

Την ήττα με 2-1 από την Αλ Τααβόν της Σαουδικής Αραβίας δέχθηκε η Ανόρθωση, σε τεστ προετοιμασίας στην Ολλανδία. Ο Τιμούρ Κετσπάγια χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές του και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

Το γκολ της «Κυρίας» ήρθε στο 20ό λεπτό, όταν ο Κατσιαράβα πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Ογκριασβίλι, ο οποίος σκόραρε από κοντά. Στο 36ο λεπτό οι Σαουδάραβες έφτασαν στην ισοφάριση, μετά από λάθος (κακή απομάκρυνση) του τερματοφύλακα Λόρια. Ευκαιρίες για την «Κυρία» έχασαν στο πρώτο ημίχρονο οι Ογκριασβίλι στο 7’, όταν σε τετ-α-τετ πλάσαρε άουτ, και ο Κατσιαράβα στο 10’ με κεφαλιά άουτ από καλό σημείο άουτ.

Στην επανάληψη ο Τιμούρ Κετσπάγια έκανε αλλαγές, όπως αναμενόταν. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές καλές στιγμές. Στο 56’ σουτ του Εγγλέζου από το κέντρο του γηπέδου πέρασε λίγο έξω. Στο 90’ η Αλ Τααβόν κέρδισε πέναλτι και το αξιοποίησε, παίρνοντας τη νίκη γοήτρου με 2-1. Τον αγώνα παρακολούθησαν από κοντά και οι διοικητικοί ηγέτες της Ανόρθωσης, Χρίστος Πουλλαΐδης και Ευγένιος Χαμπουλλάς.

Η αρχική ενδεκάδα της Ανόρθωσης: Λόρια, Σελίν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κώστας Αρτυματάς, Μαργκάσα, Βασιλακάκης, Ογκριασβίλι, Ράγιος, Κατσιαράβα.

Στην επανάληψη ο Κετσπάγια άδειασε τον πάγκο του, αφού αγωνίστηκαν και οι Παπαδόπουλος, Εγγλέζου, Χατζηβασίλης, Κέζος, Πηλέας, Σωτηρίου, Κορρέα, Χατζηπασχάλης, Νικολάου, Χριστοδούλου, Παναγιώτης Αρτυματάς,  Ντούρις, Νταουσβίλι, Ιωάννου και Στυλιανού.