8ος όμιλος: Πέταξε εκτός Champions League τον Άγιαξ η Βαλένθια, πρόκριση για Τσέλσι (video)

Τη μεγάλη έκπληξη της βραδιάς πέτυχε η Βαλένθια. Οι νυχτερίδες επικράτησαν 1-0 του Άγιαξ στο Αμστερνταμ και πέρασε στην επόμενη φάση του Champions League ως πρώτη στον όμιλο.

Με τους ίδιους βαθμούς (11) αλλά ως δεύτερη προκρίθηκε η Τσέλσι η οποία επικράτησε 2-1 της Λιλ και πανηγύρισε όταν έμαθε ότι το άλλο ματς έληξε με το διπλό της Βαλένθια. Στην τρίτη θέση ο Άγιαξ ο οποίος πέρασε στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στην Ολλανδία η Βαλένθια ήταν μαχητική αλλά και τυχερή. Προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με τον Ροντρίγκο όταν όμως ο Άγιαξ είχε την ξεκάθαρη υπεροχή.

Ο Αίαντας είχε την κατοχή, έχανε ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Από ένα λάθος η Βαλένθια πήρε κεφάλι στο σκορ και το διατήρησε με νύχια με δόντια μέχρι και το τέλος. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Γκάμπριελ με κόκκινη κάρτα.

Την ίδια στιγμή στην Αγγλία η Τσέλσι έκανε το καθήκον της απέναντι στη Λιλ. Έπαιρνε τη νίκη 2-1 προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και περίμενε το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα για να διαπιστώσει εάν θα πανηγυρίσουν οι παίκτες της στο τέλος.

Οι μπλε μόλις στο δέκατο ένατο λεπτό άνοιξαν λογαριασμο με τον Αμπραχαμ και στο 35ο λεπτό με τον Αθπιλικουέτα επισφραγίζοντας την ανωτερότητά τους. Οι Γάλλοι μείωσαν στο 78ο λεπτό αλλά χωρίς να αλλάζει κάτι.