Copa Africa: Προκρίθηκε στα πέναλτι και κλείδωσε την τετράδα η Αλγερία (video)

Πιο τυχερή, αλλά και ψύχραιμη, αποδείχθηκε η Αλγερία στη διαδικασία των πέναλτι (4-3) με την Ακτή Ελεφαντοστού κι έγινε η προτελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Copa Africa.

H αναμέτρηση στο Σουέζ τελείωσε ισόπαλος, 1-1, στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση, οπότε οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου το συγκρότημα του Μπελμαντί ευστόχησε τέσσερις φορές, εν αντιθέσει με τους ποδοσφαιριστές του Καμαρά, που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, μετά το χαμένο πέναλτι του Μπελαϊλί (πέμπτο), αλλά ο Ντιέ απέτυχε να σκοράρει.

Η Αλγερία προηγήθηκε με τον Φενγκούλι στο εικοστό λεπτό και είχε την ευκαιρία λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης να «καθαρίσει» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση, ωστόσο, ο Μπουνετζιάχ απέτυχε να σκοράρει από την ασβεστένια βούλα.

Η Ακτή βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 62ο λεπτό με τον Κότζια και παρά τις προσπάθειες την δύο ομάδων το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη της παράτασης.