Ουσιαστικά η ελληνοκυπριακή πλευρά δεν έπρεπε ποτέ να αποδεχτεί ως εκλογές τις εκλογές που διεξάγονται στην κατεχόμενη περιοχή και δεν έπρεπε να αναγνωρίζει καθόλου τα αποτελέσματά τους. Ειδικά το αποτέλεσμα των τελευταίων προεδρικών εκλογών δεν έπρεπε να το αναγνωρίσει καθόλου.
[rml_read_more]
Αλλά έκαναν λάθος από την αρχή κιόλας. Αν και λένε ότι το κράτος που ιδρύθηκε στον βορρά είναι παράνομο, αναγνώρισαν τις εκλογές αυτού του παράνομου κράτους. Είναι αλήθεια ότι ουδέποτε αποκάλεσαν πρόεδρο τον πρόεδρο της δημοκρατίας που βγάζουμε από την κάλπη, όμως πάντα τον αποδέχτηκαν ως εκλεγμένο ηγέτη. Γιατί; Μήπως επειδή χρειάζονταν έναν ηγέτη με τον οποίο να συνομιλούν; Μήπως επειδή...
Για να διαβάσετε το άρθρο, συνδεθείτε με την έκδοση PREMIUM ή αγοράστε τον «Π» από τα περίπτερα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.