Το θέμα δεν είναι μόνο πειθαρχικό. Αυτά είναι πρωτίστως ευθύνη του υπουργού Υγείας, του ΠΙΣ, της ΠΑΣΥΚΙ και άλλων. Ούτε είναι μόνο νομικό, όταν κάποιος μαζεύει υπογραφές για να πιέσει τον Πρόεδρο να παρέμβει στα της ελευθερίας του Τύπου, προκειμένου να μην κριτικάρει τις επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία, εκτός εκκλησιαστικής γραμμής, φονταμενταλιστικές γελοιότητες του όποιου Αθανάσιου. Δεν είναι μόνο ζήτημα λογικής και επιστημονικής σοβαρότητας και ηθικής όταν ο περί ου ο λόγος άνθρωπος διοικεί την Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας, όπου καταλήγουν τα θύματα και της ανυπακοής που κήρυτταν οι μουτζαχεντίν αυτού του τύπου. Είναι και απότοκο της ασυλίας που απολαμβάνει πια αυτή η σέκτα, λόγω προσβάσεων και δύναμης. Και είναι καιρός, Πρόεδρε να προστατεύσετε κράτος και θεσμούς από τα πλοκάμια της που απλώθηκαν παντού. Λέει και για εσάς κάτι ο τύπος αυτός, παρεμπιπτόντως . Κάποιο σχόλιο έχετε;
Από τη μια γελάς. Από την άλλη απελπίζεσαι... Ας κινηθούμε κάπου στη μέση.
Για όσους δεν είδατε την ιστορία, μια περίληψη: Ο διευθυντής της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας -ο οποίος αντιλαμβάνομαι μετατέθηκε εκεί από τη Λεμεσό όταν ο προηγούμενος τα βρόντηξε και έφυγε από την Κύπρο- αποφάσισε να κάνει, λέει, online συλλογή υπογραφών μέσω ενός από τα γνωστά sites του είδους αυτού. Ώς εδώ, ok.
Το πρόβλημα, ξεκινά όταν διαβάσει κανείς το κείμενο με το οποίο εξηγεί, πρώτον, σε ποιον την απευθύνει και, δεύτερον, τι ζητά. Και υπάρχει και ένα τρίτο, πιο πικάντικο το οποίο το αφήνω για το τέλος.
Ξεκινά λοιπόν με το «Εξοχότατε κ.κ. Πρόεδρε», αφού η συλλογή...
Για να διαβάσετε το άρθρο, συνδεθείτε με την έκδοση PREMIUM ή αγοράστε τον «Π» από τα περίπτερα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.