Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, ξανά στο +8!

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 19.1.2019
Τη 15η του νίκη σε 16 αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε ο επίδοξος πρωταθλητής, που νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στην Τούμπα με 3-0

Τη 15η νίκη σε 16 αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε ο επίδοξος πρωταθλητής ΠΑΟΚ, που νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στην Τούμπα με 3-0 χάρις σε γκολ των Μπίσεσβαρ (11΄), Βιεϊρίνια (45΄+2) και Σάκχοφ (69΄).

Ο νικητής έκανε την υπόθεση της νίκης παράσταση για ένα ρόλο, κι αυτή έγινε ευκολότερη από το 40΄ και μετά όταν ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε και το νεαρό αμυντικό Λύρατζη, που έκανε πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Στην πρώτη ουσιαστική επιθετική του ενέργεια ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με εκτελεστή τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Στο 11' ο Ολλανδός επιθετικός αφού ξέφυγε με ελιγμούς από τους αμυντικούς του Πανιωνίου, με εύστοχο σουτ σημάδεψε την εστία του Κότνικ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του γράφοντας το 1-0. Ο Πανιώνιος δεν περιορίστηκ σε παθητικό ή αμυντικό ρόλο και στο 28' σε μια γρήγορη αντεπίθεσή του ο Μακρύλλος έστειλε ένα δυνατό αιφνιδιαστικό σουτ, που πέρασε μόλις άουτ.

Με πιεστικό και επιθετικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ συνέχισε ως το τέλος του ημιχρόνου να διατηρεί τον έλεγχο, απέναντι σε έναν αξιόμαχο και επίσης επιθετικό Πανιώνιο, κι αυτή η εικόνα πρόσδιδε ομορφιά στο παιχνίδι των δυο ομάδων. Από το 40' ο Πανιώνιος έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μακρύλλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αυστηρή ενδεχομένως κι έφυγε για τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ απλοποίησε την υπόθεση της νίκης καθώς από ασίστ του Ελ Καντουρί, ο Βιεϊρίνια με βολίδα έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατα στο παιχνίδι και στο 55' ο νεοεισελθών στην θέση του Κότνικ, τερματοφύλακας Μανοΐλοβιτς έκανε την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Σάκχοφ. Ομως ο Ουκρανός δεν έμεινε στην ευκαιρία αυτή. Λίγο αργότερα στο 69' πλάσαρε στην εστία του Μανοΐλοβιτς και εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του γκολκίπερ του Πανιωνίου ανέβασε τον δείκτη τουτ σκορ στο 3-0, κάνοντας ακόμα πιο άνετη την επικράτηση της ομάδας του. Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να είχε μειώσει στο 88' με ένα εξαιρετικό φάουλ του Κόρμπου στην γωνία του Πασχαλάκη, αλλά ο τελευταίος έκανε μια εξαιρετική επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ. Mε τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα τίτλου ξεπερνώντας ένα ακόμα εμπόδιο στην πορεία του προς αυτόν.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Μαουρίσιο, Λημνιός, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί - Μακρύλλος, Σαραμαντάς, Ντουρμισάϊ,

Κόκκινες: Μακρύλλος (40΄ δεύτερη κίτρινη)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, (79΄ Λύρατζης) Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο (75΄ Kαρέλλης), Σάχοφ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (67΄ Ζαμπά), Ακπόμ.

Πανιώνιος: Κότνικ (46΄ Μανοΐλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Άλι (76΄ Μανθάτης), Κούρντι, Ντουρμισάι (63΄ Καμαρά).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου