Νίκη της εορτάζουσας ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προβάδισμα τελικού!

ΠΟΛΙΤΗΣ NEWS Δημοσιεύθηκε 13.4.2017
Οι Αραούχο στο 6' και Πατίτο στο 64' σημείωσαν τα γκολ των κιτρινόμαυρων, ενώ ο Φιγκέιρας στο 13' ισοφάρισε προσωρινά για τους ερυθρόλευκους...

Με τον καλύτερό τρόπο γιόρτασε η ΑΕΚ τα γενέθλιά της. Τη Μεγάλη Πέμπτη η Αθλητική Ένωσης Κωνσταντινουπόλεως έγινε 93 ετών και έσβησε τα κεράκια μέσα στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», νικώντας 2-1 τον Ολυμπιακό, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου.

Ένα δίκαιο σκορ που, ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ, της δίνει ένα προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό. Οι Αραούχο στο 6' και Πατίτο στο 64' σημείωσαν τα γκολ των κιτρινόμαυρων, ενώ ο Φιγκέιρας στο 13' ισοφάρισε προσωρινά για τους ερυθρόλευκους.

Το ντέρμπι πήρε φωτιά από την αρχή! Μόλις στο 1ο λεπτό η σέντρα-σουτ του Ρέτσου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 6ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, με μια εξαιρετική και δουλεμένη κομπίνα στο φάουλ, όταν ο Μάνταλος έστειλε κάθετα την μπάλα στον Αραούχο και αυτός με τη μία την έστειλε στα δίχτυα.

Το ευτύχημα για τον Ολυμπιακό ήταν ότι ισοφάρισε γρήγορα. Αφού στο 11' γλίτωσε το δεύτερο γκολ (ο Αραούχο απέναντι στον Καπίνο απέτυχε να κάνει το 0-2), στο 13' ο Σεμπά με κεφαλιά πάσαρε στον Φιγκέιρας και αυτός με ωραίο σουτ άφησε... άγαλμα τον Ανέστη και έκανε το 1-1. Στο 22' οι ερυθρόλευκοι είχαν και δεύτερο δοκάρι με σουτ του Μάριν. Το ημίχρονο έκλεισε με άλλη μια ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 42', όταν Ρομαό και Φορτούνης απέτυχαν διαδοχικά να σκοράρουν.

Ο εξαιρετικός ρυθμός των ομάδων στο πρώτο ημίχρονο, έπεσε στο δεύτερο. Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε να πατάει καλύτερα και «χτύπησε» πάλι με στημένη φάση. Στο 64', από κόρνερ, ο Πατίτο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή, κοντρόλαρε με την άνεσή του (!) και «εκτέλεσε» τον Καπίνο. Δύο λεπτά αργότερα και από γύρισμα του Φορτούνη, ο Σεμπά απέτυχε από καλή θέση να ισοφαρίσει.

Στο 69' ο Μάνταλος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Καπίνο. Κάπου εκεί έπεσε κατακόρυφα ο ρυθμός των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε δυνάμεις να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και η ΑΕΚ φρόντισε να αφήσει τον χρόνο να κυλήσει υπέρ της. Το ματς τέλειωσε με τους παίκτες του Χιμένεθ να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρομαό, Ανδρούτσος (46' Καμπιάσο), Μάριν (79' Μάρτινς), Ελιουνούσι, Σεμπά,Φορτούνης, Καρντόσο (61' Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (81' Αραβίδης), Πατίτο (74' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (88' Μπακασέτας), Αραούχο.

Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας www.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.
Live streaming: Και τώρα η Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 - Το Παρίσι υπόσχεται να μας μείνει αξέχαστη
ΚΟΣΜΟΣ

Ολυμπιακοί: Πρώτος στη μάχη από τα μέλη της κυπριακής ολυμπιακής ομάδας ο Μάριος Γεωργίου