Ζορίστηκε αλλά μπήκε με τριάρα

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν με 3-0 τον Ερμή στην πρεμιέρα τους, δυσκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ - Θετικό ντεμπούτο για Μπερτόλιο

Δυσκολεύτηκε αρκετά ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο του παιχνίδι πρωταθλήματος αλλά εντέλει πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στον Ερμή, στο παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ το βράδυ της Κυριακής. Το ημίχρονο βρήκε τους γαλαζοκίτρινους να προηγούνται με 1-0 ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα της Αραδίππου έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, πριν οι πρωταθλητές καθαρίσουν με ακόμη δύο γκολ τον αγώνα. Ντεμπούτο με κερδισμένο πέναλτι και ασίστ για τον Μπερτόλιο που πέρασε αλλαγή στο 77'.

Ο αγώνας

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 5' με σουτ του Ορλάντι το οποίο απέκρουσε ο Στυλιανού, όπως έπραξε και στο 20' στο σουτ του Μιλάνοφ. Στο 24' και στο 27' ο Σωτηρίου δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Ερμής απείλησε με αντεπίθεση στο 37', ο Φερνάντες όμως δεν σκόραρε μετά το γύρισμα του Χόι.

Το σκορ άνοιξε ο Μοράις στο 39ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορλάντι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Μπορεί η πρώτη φάση στην επανάληψη να ήρθε για τον ΑΠΟΕΛ, με την κοντινή κεφαλιά του Σωτηρίου που κατέληξε στο δοκάρι, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ερμή που έχασε τεράστιες ευκαιρίες για το 1-1. Στο 63' ο Ντε Μέλο δεν κατόρθωσε με λόμπα να στείλει την μπάλα στην κενή εστία ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπάουμαν έστειλε από πλεονεκτική θέση την μπάλα έξω.

Το νέο σουτ του Ντε Μέλο αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν, ενώ στο 71' ήταν σειρά του Φερνάντες να χάσει ευκαιρία.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε μετά από ώρα στο 75' με τους Ορλάντι και Εφραίμ, ενώ στο 79', δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για το ντεμπούτο του, ο Μπερτόλιο κέρδισε το πέναλτι από το οποίο διαμορφώθηκε το 2-0. Ο Στυλιανού απέκρουσε την εκτέλεση του Εφραίμ, αλλά ο επερχόμενος Γιαννιώτας σκόραρε στην επαναφορά.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν ευκαιρία και για τρίτο γκολ στο 84' με την κεφαλιά του Μοράις, ενώ ο Ερμής θα μπορούσε να μειώσει στο 86' όταν μετά από λάθος του Βάτερμαν ο Ντε Μέλο σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Βάτερμαν στις καθυστερήσεις κράτησε το 2-0 σε δύο περιπτώσεις και στο 94ο λεπτό ο Μπερτόλιο έδωσε έτοιμο γκολ στον Εφραίμ που έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το τελικό 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις, Ορλάντι (77' Μπερτόλιο), Βινίσιους, Γιαννιώτας, Βάντερ (68' Εφραίμ), Σωτηρίου (60' Nτε Καμάργκο)

Ερμής: Στυλιανού, Σίργκι, Μαρτίνιουκ, Γιαγκουδάκης, Μαϊσουράτζε, Φερνάντες (84' Αντωνίου) Χριστόφ, Μπένγκα, Μπάουμαν, Χόι (74' Ντα Σίλβα), Ντε Μέλο

Κίτρινες: Βάντερ / Μπένγκα, Στυλιανού, Μαρτίνιουκ, Σίργκι, Ντα Σίλβα

Νέα εξέλιξη για Εθνική: Ανοίγει τις πόρτες η ΚΟΠ στο Κύπρος-Νορβηγία!

Πολίτης Sports, 12:39 (τελευταία ενημέρωση 12:39)

Φιλική ήττα για τη νεανική Ομόνοια, πλήρωσε τα λάθη της (pic)

Πολίτης Sports, 12:31 (τελευταία ενημέρωση 12:31)

Εθνική Ελλάδας: Βοήθησαν οι εικονίτσες του Άγγελου!

Πολίτης Sports, 12:14 (τελευταία ενημέρωση 12:14)