Εκκωφαντική ΑΕΚ: Μεγάλη επιστροφή στους ομίλους του Europa League!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Η ομάδα της Λάρνακας διέλυσε την Τρέντσιν στο ΑΕΚ Αρένα και προκρίθηκε πανηγυρικά για δεύτερη φορά στην ιστορία της στη φάση των ομίλων!

Ευρωπαία ΑΕΚάρα!

Η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε τον μεγάλο της στόχο και προκρίθηκε στη φάση των ομίλων του Europa League, για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Η ΑΕΚ ήταν χάρμα ιδέσθαι στον εντός έδρας επαναληπτικό των πλέι οφ απέναντι στην Τρέντσιν και μετά το 1-1 της Σλοβακίας, επικράτησε εύκολα με 3-0 της αντιπάλου της και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων, επαναλαμβάνοντας τον άθλο του 2011.

Οι κιτρινοπράσινοι ήταν καταιγιστικοί και «πυροβολούσαν» ασταμάτητα στο ΑΕΚ Αρένα, έκαναν ό,τι ήθελαν τη σλοβακική ομάδα και θα μπορούσαν να νικήσουν και με μεγαλύτερο σκορ, καθώς έχασαν και κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Γιάννου, στο 36' ο κορυφαίος Ακοράν έκανε το 2-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 65' ο Ελλαδίτης με το δεύτερο του γκολ.

Πλέον, η ΑΕΚ θα περιμένει τους αντιπάλους της στη φάση των ομίλων του Europa League, τους οποίους θα μάθει στην κλήρωση που θα γίνει αύριο Παρασκευή στις 14:00 ώρα Κύπρου, στο Μονακό.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Ονειρεμένο ξεκίνημα για την ΑΕΚ μόλις στο 1ο λεπτό, προϊόν πανέμορφης αντεπίθεσης, κατάφερε να σκοράρει με τον Απόστολο Γιάννου (1-0), που με πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους κιτρινοπράσινους.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο εκπληκτικός Ακοράν Ρέγιες δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα, ενώ δύο λεπτά προηγουμένως ήταν δημιουργός άλλης μιας χαμένης ευκαιρίας.

Λίγο πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αναμέτρησης στο ΑΕΚ Αρένα, ο Τόνιο Ραμίρεζ μπλόκαρε μια κακή κεφαλιά του Μάρτιν Σούλεκ και 5 λεπτά αργότερα ένα σουτ του Λαρένα κατέληξε έξω. Ένα φοβερό δεύτερο 15λεπτο είχε η ομάδα της Σλοβακίας που έχασε στο 27' ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Τσατάκοβιτς.

Στο 36' η ομάδα της Λάρνακας διπλασίασε τα τέρματά της, αφού μετά την απόκρουση της σέντρας του Τέτε, ο Τρισκόφσκι κατέβασε στον Ακοράν ο οποίος με σουτ ρουκέτα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σέμρινετς (2-0).

Η ΑΕΚ λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια απείλησε για τρίτο γκολ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι, ενώ άμεσα απάντησε η Τρέντσιν με τον Σλίγκερς χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε υπέρ των γηπεδούχων με 2-0.

Στο 11ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου υπήρξε μια καταφανέστατη παράβαση εντός περιοχής πάνω στον Ακοράν, με τον Σεργκέι Καράσεβ να αρνείται να σφυρίξει την εσχάτη των ποινών.

Στο 65' ο Ακοράν Ρέγιες πιστοποίησε με μια ακόμη ενέργειά του ότι πρόκειται για ποδοσφαιριστή τεράστιας κλάσης, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι μαγικά, ο Τρισκόφσκι κατέβασε υποδειγματικά και ο Απόστολος Γιάννου με κοντινή κεφαλιά σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των κιτρινοπράσινων (3-0).

Ο Τρισκόφσκι 8 λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέμρινετς, από το ύψος του πέναλτι. Οι Σλοβάκοι έχασαν κι αυτοί ευκαιρία στο 74'. Ένα λεπτό αργότερα τεράστια ευκαιρία πήγε χαμένη για τους γηπεδούχους αφού ο γκολκίπερ της Τρέντσιν μπλόκαρε το κοντικό πλασέ του Τρισκόφσκι. Αμέσως μετά ο Φλοριάν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αμφότερος την κάθετη πάσα από τον Λαρένα, αφήνοντας ένα ακόμα τετ-α-τετ να μείνει αναξιοποίητο. Στο 82' το σουτ του Χέφελ κατέληξε στο δοκάρι, με τον Τολμές να μην μπορεί να πάρει το ριμπάουντ αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 90' η Τρέντσιν δεν κατάφερε να μειώσει καθώς ο Ελ Μαχντιουί σημάδεψε το δοκάρι, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τη μεγάλη πρόκριση.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαρένα, Χέφελ, Ακοράν, Τέτε (Κάσες 62'), Τρισκόφσκι, Γιάννου (Τολμές 74')

ΤΡΕΝΤΣΙΝ: Σέμρινετς, Ζουλιέν, Γιεμ, Σούλεκ, Τσατάκοβιτς, Πάουρ, Ούμπνικ(Ουμέχ 73'), Σλίγκερς (Μπουκαρί 62'), Αζάνκο, Ελ Μαχντιουί, Μάνσε(Κλέσικ 73').

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαρένα (52') Κάσες (71') Γκαρσία (87')/ Μάνσε (2') Τσατάκοβιτς (67') Ελ Μαχντιουί (90+2), Πάουρ (90+3)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σεργκέι Καράσεβ

ΒΟΗΘΟΙ: Ιγκόρ Ντεμέσκο και Αλεξέι Λούνεφ