Χαλάρωσε, αλλά πήρε την ουσία

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Η Ανόρθωση πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, επικρατώντας μέσα στην Πέγεια του ΑΠΟΠ/Κινύρα με 3-2. Όπως γίνεται κατανοητό, η «Κυρία» έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση και μόνο με ένα μικρό θαύμα θα μπορέσουν οι Πεγειώτες να πάρουν την πρόκριση, μέσα στο «Αντ. Παπαδόπουλος»...

Η Ανόρθωση πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Coca Cola, επικρατώντας μέσα στην Πέγεια του ΑΠΟΠ/Κινύρα με 3-2. Όπως γίνεται κατανοητό, η «Κυρία» έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση και μόνο με ένα μικρό θαύμα θα μπορέσουν οι Πεγειώτες να πάρουν την πρόκριση, μέσα στο «Αντ. Παπαδόπουλος».

Πάντως, ο Ρόνι Λέβι δεν πρέπει να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του, οι οποίοι ναι μεν προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν σε 2-2 (!), πριν ο Λαμπόρδε, με μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, δώσει τη νίκη.

Το σκορ άνοιξε ο ’ντιτς στο 17' με κεφαλιά, μετά από ασίστ του Μαρκίνιος. Στο 39' ο Γιαν Ρέζεκ επέστρεψε στα γκολ, κάνοντας το 0-2 για την «Κυρία» και όλα έδειχναν να βαίνουν καλώς, ενόψει της επανάληψης.

Ωστόσο, οι Πεγειώτες δεν είχαν ακόμα... παραδοθεί, έτσι στο 48' ο Κατσιάνα και στο 60' ο Κωνσταντίνου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα! Τελευταίος, όμως, μίλησε ο Λαμπόρδε, που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 68', κλείνοντας το σκορ.

ΑΠΟΠ/ΚΙΝΥΡΑΣ (Πολυδώρου): Ριγανάς, Γαλάνης, Ταρούμπα, Μινέιρο, Νικήτα (73' Χέσεκ), Κωνσταντίνου, Κυριάκου, Φυλακτού (81' Παφίτης), Κατσιάνα, Παλατές (72' Ματσιούκας), Λόπες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Λέβι): Σταχόβιακ, ’ντιτς, Τόμασιτς, Σιέλης (77' Λαμπάν), Μαρκίνιος, Ρέζεκ (61' Οκκάς), Λαμπόρδε, Ανγκέλοφ, Κβιρκβέλια, Ράμος (38' Ρονκάτο), Σπρόκελ.

Πολίτης Sports, 10:45 (τελευταία ενημέρωση 10:45)