Β' Κατηγορία: Θριαμβευτής στο 91' ο Ολυμπιακός! (βαθμολογία)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι μαυροπράσινοι νίκησαν με 2-1 στο Μακάρειο τον δεύτερο της βαθμολογίας Οθέλλο, χάρη σε γκολ του Βιέρα στο 91ο λεπτό και διεύρυναν τη διαφορά τους

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής της Β' Κατηγορίας!

Οι μαυροπράσινοι νίκησαν με 2-1 στο Μακάρειο τον δεύτερο της βαθμολογίας Οθέλλο, χάρη σε γκολ του Βιέρα στο 91ο λεπτό. Το σκορ είχε ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Ρομό στο 54', ενώ ο Γαβριήλ στο 83' είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την ομάδα της Αθηένου.

Με αυτή τη σπουδαία νίκη ο Ολυμπιακός διεύρυνε τη διαφορά του στους πέντε βαθμούς από τον Οθέλλο και στους επτά από τον Εθνικό που παίζει αύριο Κυριακή με την ΠΑΕΕΚ.

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας, Καρμιώτισσα και Άρης έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με την ομάδα των Πολεμιδιών να προηγείται με τον Βαττή στο 14' και τους πράσινους να ισοφαρίζουν με τον Ορτέγα στο 74'. Αμφότερες οι λεμεσιανές ομάδες έφτασαν τους 18 βαθμούς (-7 από τον Ολυμπιακό), πιάνοντας στην τρίτη θέση τον Εθνικό που παίζει αύριο.

Μαζί με Καρμιώτισσα, Άρη και Εθνικό στους 18 βαθμούς ανέβηκε κι ο Ονήσιλος, που νίκησε 1-0 τη ΜΕΑΠ με γκολ του Παπαθανασίου στο 74', ενώ σημαντικό τρίποντο πήρε κι ο ΑΣΙΛ, που επικράτησε 2-1 του Διγενή Ορόκλινης, με τους Μπρατσιάνι (34') και Μιχαήλ (37') να ανατρέπουν το σκορ, καθώς ο Πιτσιλλίδης (10') είχε βάλει μπροστά στο σκορ τον Διγενή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ΘΟΪ και Αναγέννηση έμειναν στο 0-0, ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τους αγώνες ΠΑΕΕΚ-Εθνικός και Ακρίτας-Ομόνοια Αραδίππου.