Τρίποντο-οξυγόνο για Πάφο, νέα «σφαλιάρα» για ΑΕΚ!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Τεράστια νίκη απέναντι στους κιτρινοπράσινους πήραν οι Παφίτες σε ένα παιχνίδι με σημαντικά διαιτητικά λάθη που έφερε δεύτερη σερί ήττα στην ΑΕΚ

Σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ πήρε η Πάφος στον αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου!

Οι Παφίτες επικράτησαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Νέμετς στο 45ο λεπτό, παίρνοντας το τρίτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα κι ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς, στο +4 από τους ουραγούς Ερμή κι Αλκή.

Οι κιτρινοπράσινοι, από την άλλη, που στο 65' έχασαν πέναλτι με τον Λαρένα, δέχθηκαν τη δεύτερη σερί τους ήττα και μάλιστα πάλι από μικρομεσαία ομάδα, μένοντας στους 19 βαθμούς και με κίνδυνο να χάσουν επαφή με την κορυφή (25 ΑΕΛ, 23 ΑΠΟΕΛ, 22 Απόλλωνας), αν και έχουν δύο παιχνίδια στο «χέρι» που θα τα δώσουν τον Γενάρη.

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί πως το γκολ του Νέμετς σημειώθηκε από θέση οφσάιντ και δεν θα 'πρεπε να μετρήσει.

Με δέκα παίκτες από το 69ο λεπτό αγωνίστηκε η Πάφος, λόγω αποβολής του Ζίβουλιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που ήταν λανθασμένη.

Τα διαιτητικά λάθη και όχι μόνο προκάλεσαν ένταση στον αγώνα, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν από τον ρεφ Τιμόθεο Χριστοφή οι δύο προπονητές, Ζέλικο Κόπιτς και Αντόνι Ιραόλα.

Ο αγώνας

Πολύ χαμηλό ήταν το τέμπο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.  Η πρώτη απειλή καταγράφηκε στο 10ο λεπτό με το αδύναμο τακουνάκι του Τρισκόφσκι μετά την εκτέλεση φαόυλ του Χέφελ που δεν ανησύχησε τον Μολ ο οποίος μπλόκαρε, ενώ η Πάφος είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 18’ με το δυνατό σουτ του Ζάντερ που σταμάτησε με διπλή προσπάθεια ο Τόνιο.

Οι Λαρνακείς είχαν τις επόμενες τελικές προσπάθειες, με το άστοχο σουτ του Τρισκόφσκι στο 29’ και τη νέα προσπάθεια του Σκοπιανού στο 32’ όταν τον πρόλαβε ο Χολτ, ενώ το σουτ του Λαρένα στο 34’ πέρασε έξω.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους, με ένα γκολ που πάντως δεν θα ‘πρεπε να μετρήσει. Μετά από σέντρα του Ζάντερ, ο Ράσιτς με κεφαλιά βρήκε τον Νέμετς που, από θέση οφσάιντ, έκανε με προβολή το 1-0.

Δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο μέρος όσον αφορά τη συχνότητα των φάσεων και η πρώτη  ήρθε στο 58’ με μια κεφαλιά του Φόλπρεχτ, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν το σουτ του Ανγκούλο στο 63’ που απέκρουσε ο  Τόνιο.

Στο 65ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς το πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου από την παράβαση του Φόλπρεχτ δεν μετατράπηκε σε γκολ από τον Λαρένα, που στην εκτέλεση νικήθηκε από τον Μολ.

Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα η Πάφος πλησίασε σε δεύτερο γκολ, όμως ο Ράσιτς μπερδεύτηκε μετά την ωραία ενέργεια του Ανγκούλο και από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 69' ο Ζίβουλιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που δεν έπρεπε να δοθεί.

Στο 77' το δυνατό σουτ του Γκαρσία κόντραρε κι έφυγε έξω, ενώ όσο περνούσε η ώρα η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεσή της στα καρέ της Πάφου, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει σοβαρά την εστία των γηπεδούχων, μέχρι την κεφαλιά του Ρουσιά στο 90' που αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Μολ, ο οποίος κράτησε το υπερπολύτιμο 1-0!

ΠΑΦΟΣ: Μολ, Χολτ, Σιρόκ (83' Φιλιώτης), Ζάντερ, Ράσιτς (69’ Ντόβμπνια), Κουλς, Φόλπρεχτ, Γιένσεν, Ζίβουλιτς, Ανγκούλο (75’ Καρώ), Νέμετς

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (70’ Γκαρσία), Λαρένα (73’ Ρουσιάς), Χέφελ, Τομάς, Τρισκόφσκι, Ακοράν  (61’ Τέτε), Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζίβουλιτς (11’), Σιρόκ (27’), Ράσιτς (54’), Moλ (94') Χέφελ (37’), Γκαρσία (71’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ζίβουλιτς (69’, 2η κιτ.) / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Τιμόθεος Χριστοφή

ΒΑΣΟΣ ΒΑΣΟΥ, 13:45 (τελευταία ενημέρωση 13:45)

ΑΠΟΕΛ: Ανακοινώνει το «αντίο» ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου

Πολίτης Sports, 13:28 (τελευταία ενημέρωση 13:28)

Με ματσάρες η φάση των «16» του Champions League!

Πολίτης Sports, 13:18 (τελευταία ενημέρωση 13:18)