Του έχει πάρει τον... αέρα, επική ανατροπή από Μάρκο!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΑΓΔΑΤΗΣ

Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση ο Παγδατής προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Chengdu Open αφού επικράτησε μετά από παλικαρίσια ανατροπή του Πόσπισιλ...

Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση, ο Μάρκος Παγδατής, προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Chengdu Open, που άρχισε χθες στην ομώνυμη πόλη και ολοκληρώνεται την ερχόμενη Κυριακή (01/10).

Ο Κύπριος πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Βάσεκ Πόσπισιλ (Νο81) από την Τσεχία, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του τουρνουά και επικράτησε μετά από παλικαρίσια ανατροπή με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-4), παίρνοντας το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Μπορεί ο Τσέχος να βρίσκεται 41 θέσεις πάνω από τον Μάρκο Παγδατή στη γενική κατάταξη, όμως ο πρωταθλητής μας έχει καθαρό προβάδισμα στους προηγούμενους τέσσερις μεταξύ τους αγώνες.

Πέρσι και τις δύο φορές που τέθηκαν αντιμέτωποι ο Κύπριος τενίστας κέρδισε και μάλιστα με 2-0 σετ, πρώτα στο Ντουμπάι (6-4, 6-2) και μετά στο Οχάιο των ΗΠΑ (7-5, 7-5), ενώ με τη σημερινή του επικράτηση επιβεβαιώθηκε πως του έχει πάρει τον αέρα.

Στον επόμενο γύρο του τουρνουά ο Μάρκος Παγδατής θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα μεταξύ του Πέτερ Γκόγιοφτσικ (Νο95) και του Λεονάρντο Μάγιερ (Νο53).