Της βγάζει το λάδι η Δόξα, οι σκέψεις του Αναστασίου για τον Ματ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Αν εξαιρεθεί η περίοδος 2013-14 όπου οι πράσινοι συνέτριψαν την προσφυγική ομάδα με 0-6, στα υπόλοιπα που ακολούθησαν, της βγήκε το λάδι...

Το κείμενο δημοσιεύτηκε στο ένθετο «ΓΗΠΕΔΟ» της εφημερίδας «ΠΟΛΙΤΗΣ» (έκδοση Παρασκευής 9/11)

Η Δόξα την περσινή χρονιά έγινε ο εφιάλτης της Ομόνοιας αφού την έριξε εκτός κυπέλλου και γενικά είναι μία ομάδα που τα τελευταία χρόνια βάζει πολύ δύσκολα στους πράσινους.

Αν εξαιρεθεί η περίοδος 2013-14 όπου οι πράσινοι συνέτριψαν την προσφυγική ομάδα με 0-6, στα υπόλοιπα που ακολούθησαν, της βγήκε το λάδι. Το 2014-15 νίκησε με 0-1 (Κιρμ), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε το 2015-16, με τον Ασίς να δίνει τη νίκη.

Την περίοδο 2016-17 η Ομόνοια επικράτησε με 2-3, παιχνίδι στο οποίο έχανε έως το 83΄, αλλά με τους Χριστοφή και Κατελάρη πήρε τη νίκη. Το άλλο γκολ σημείωσε ο Σιέρινταν. Πέρσι το κλειδί της απόδρασης το είχε ο Γουίλιαμ Σοάρες που είχε σκοράρει και τα δύο γκολ.

Ο προπονητής της Ομόνοιας, έστω κι αν ομάδα του θα έχει πολλές απουσίες, ευελπιστεί η παράδοση να συνεχιστεί και να πάει στη διακοπή με ηρεμία. Να πούμε ότι εκτός είναι, πέραν του Γκρίνιτς, οι Γκαφούρ, Ζίβετς, Χουάν Εντρένα και Δημήτρης Χριστοφή.

Τώρα, όσον αφορά τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ, θα προφυλαχθεί εκ νέου (δεν έπαιξε με τον Ερμή) και μόνο αν υπάρξει τρομερή ανάγκη θα χρησιμοποιηθεί στον αγώνα με τη Δόξα.

Σαφώς αυτό θα συμβεί αν η ομάδα χάνει ή είναι ισοπαλία το παιχνίδι, κάτι που φυσικά απεύχονται στην Ομόνοια. Σε σχέση με την προηγούμενη αναμέτρηση με τον Ερμή, επιστρέφει από τιμωρία ο Ίσμα Λόπες ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του.

Πολίτης Sports, 13:35 (τελευταία ενημέρωση 13:35)