Της κάνει παρέα στην κορυφή! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Η Δόξα νίκησε την ΑΕΛ στη Λεμεσό και την έπιασε στην 1η θέση του Β' Ομίλου. Δείτε τα εκτενή στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Η Δόξα έφυγε με το διπλό από το Τσίρειο επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ και «έπιασε» τη σημερινή της αντίπαλο στην πρώτη θέση του β’ ομίλου, σφραγίζοντας παράλληλα και την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν τους διαδρόμους προς τα αντίπαλα καρέ. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το 0-0 να μένει απολύτως φυσιολογικά.

Διαφορετική η εικόνα στην επανάληψη, όπου οι δύο ομάδες άρχισαν να απειλούν και να βρίσκουν ευκαιρίες, οι περισσότερες για λογαριασμό των φιλοξενουμένων.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε στο γκολ στο 77ο λεπτό με τον Ακουινάλντο, μετά από μπαλιά του Εντμάρ. Ο ίδιος παίκτης είχε ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους με αποτέλεσμα η Δόξα να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο που από τη μία σφραγίζει την παραμονή της στην άλλη κατηγορία, ενώ από την άλλη την έφερε στην πρώτη θέση του ομίλου, όπου συγκατοικεί με την ΑΕΛ (υπερέχει η ομάδα της Λεμεσού στην ισοβαθμία).
ΑΕΛ: Γεωργίου, Ρομπέρ, Σιέλης, Σταύρου, Μέσκα (58' Παντελή), Μαύρου, Κυριάκου, Σοάρες, Αγκάνοβιτς (46' Νεοφύτου), Φράγκος, Οχένε (69' Γερολέμου)

ΔΟΞΑ: Νέγκρι, Δημητρίου, Ρεδόνδο, Λόπες (75' Παουλίνιο), Καρλίτος, Κένιντι (56' Αγκουινάλντο), Εντμάρ, Φοφανά, Ενιφούλ, Λεάντρο, Αρέστη (56' Λεόν)

Κίτρινες: Φράγκος / Λεάντρο (2η)
Διαιτητής: Νικόλας Αθανασίου

Πολίτης Sports, 09:14 (τελευταία ενημέρωση 09:14)