Της φόρεσε και... φέσι!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αναντολού Εφές με 83-65 στο ΣΕΦ, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο Top 16 της Euroleague. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από το συγκρότημα του Ουφούκ Σαρίτσα, αλλά με όπλο την άμυνα και ένα... ξέσπασμα από τα 6,75μ...

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αναντολού Εφές με 83-65 στο ΣΕΦ, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο Top 16 της Euroleague.

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από το συγκρότημα του Ουφούκ Σαρίτσα, αλλά με όπλο την άμυνα και ένα... ξέσπασμα από τα 6,75μ. στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε στην πρώτη της νίκη στους ομίλους του Top 16 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague. Σπανούλης, Σλούκας και Ντόρσεϊ οι κορυφαίοι για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι συνδύασαν την νίκη με μία καλή διαφορά, που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη στην συνέχεια του ομίλου.

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (4-4, 3'), ο Σπανούλης βρήκε διαδρόμους, δημιούργησε ρήγματα στην ρακέτα των τούρκων, με τους γηπεδούχους να... χτίζουν από νωρίς μία διαφορά οκτώ πόντων (12-4, 5').

Στην συνέχεια, ο Ολυμπιακός όχι μόνο διατηρούσε χωρίς προβλήματα την διαφορά του +8, αλλά την έφτασε και στο +11, με καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου (17-6, 7'). Οι ερυθρόλευκοι πήγαν στην δεύτερη περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (20-12), κυρίως λόγο της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας τους.

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και στην δεύτερη περίοδο. Με τους τούρκους να μην μπορούν να βρουν τρόπο για να σταματήσουν τον πολύ καλό Σπανούλη, ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμα του στους 12 (32-20, 15').

Με καλάθι του Γλυνιαδάκη, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 14 (36-22, 16'), ωστόσο σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός... κόλλησε και η Εφές... ξύπνησε. Με ηγέτες τους Βούγιατσιτς, Λαφαγιέτ και Μπατίστα, η ομάδα του Σαρίτσα έτρεξε ένα σερί 8-0 και μείωσε την διαφορά στους έξι (30-36, 19').

Το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Αναντολού Εφές, η οποία, με πολύ δύσκολο καλάθι του Βούγιατσιτς στο τέλος του χρόνου, μείωσε στους πέντε (36-41).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκοράρισμα, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (51-46, 25'). Οσο περνούσε η ώρα, οι τούρκοι ανέβαζαν την απόδοση τους, κυρίως στην άμυνα, με τους ερυθρόλευκους να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν ρυθμό (53-49, 29').

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με ένα 4-0 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ισοφάρισαν σε 53-53, με το παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή!

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά την τελευταία περίοδο του αγώνα. Οι παίκτες του Ιβκοβιτς έκαναν ένα σερί 11-0 και απέκτησαν προβάδισμα με 11 (61-53, 33'), με οκτώ προσωπικούς πόντους του Σλούκα!

Με τους Σπανούλη, Γκετσεβίτσιους να... εκτελούν την Εφές από τα 6,75μ., οι ερυθρόλευκοι επέβαλαν εκ νέου τον ρυθμό τους και έβαλαν γερές βάσεις για την νίκη, αυξάνοντας την διαφορά τους στο +15 (73-58, 35').

Με τους τούρκους να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού, οι κυπελλούχοι Ελλάδας έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του ΣΕΦ, συνδύασαν το σκορ με το θέαμα και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο Top 16, με το τελικό 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 41-36, 53-53, 83-65

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 6, ’ντιτς 8(2), Σπανούλης 18(2), Ντόρσι 10, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 6(2), Γλυνιαδάκης 4, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Λο 4, Σλούκας 15(2).

Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Κίνσεϊ 4, Τουντσερί 4, Ακιόλ 3(1), Μπατίστα 11, Βούγιασιτς 12, Σαβάνοβιτς 4, Γκιουλέρ 2, Λαφαγιέτ 11, Μπάρατς 14.

Champions League: Πρεμιέρα για Ρεάλ, ΑΕΚ και Κριστιάνο (πρόγραμμα)

Πολίτης Sports, 10:06 (τελευταία ενημέρωση 10:06)