Θρίλερ στην Αγία Νάπα, ανατροπή ανόδου στο 94' για ΕΝΠ! (βαθμολογία)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Mία από τις σημαντικότερες της νίκες στη σεζόν πήρε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, με δραματικό τρόπο, στο «ντέρμπι των κοκκινοχωρίων»

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου βρέθηκε μια ανάσα από μια βαθμολογική απώλεια που θα μπορούσε να παίξει καθοριστικό ρόλο στην προσπάθειά της για άνοδο στην πρώτη κατηγορία, όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας.

Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 3-2 εκτός έδρας της Αγίας Νάπας, στο «ντέρμπι των κοκκινοχωρίων», κάνοντας μάλιστα σπουδαία ανατροπή στο φινάλε (94'), καθώς είχαν βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ!

Με αυτό το τρίποντο η Ένωση έφτασε τους 48 βαθμούς και πήγε στο +4 από την Αναγέννηση (παίζει την Κυριακή με Άσσια) και στο +6 από τον Οθέλλο (Σάββατο με Καρμιώτισσα), έτσι κι αυτή η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί με τους Παραλιμνίτες στην κορυφή.

To σκορ άνοιξε η Αγία Νάπα στο 30ό λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ρόου, ενώ η Ένωση ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο στο 43', με τον Τσούρτζουρίτς να ευστοχεί από τα 11 μέτρα.

Οι «πορτοκαλί» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 54' με κεφαλιά του Γεωργίου μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τους Παραλιμνίτες να ισοφαρίζουν για δεύτερη φορά στο 76ο λεπτό με πλασέ του Γκένοφ.

Το «χρυσό» γκολ της ΕΝΠ σημείωσε ο Τσούρτζουριτς στο 94ο λεπτό με κεφαλιά.

Σημειώνεται πως ο αγώνας είχε διακοπεί για περίπου 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, λόγω προβλήματος με τον φωτισμό του σταδίου.