Τεσσάρα στο Τσίρειο και… Championship point για ΑΠΟΕΛ!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε την ΑΕΛ με 4-1 στη Λεμεσό και με νίκη στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ κατακτά μαθηματικά το πρωτάθλημα

Tεράστια νίκη πήρε ο ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο κόντρα στην ΑΕΛ το απόγευμα της Κυριακής, επικρατώντας της ομάδας της Λεμεσού με 4-1 χάρη σε τέρματα των Βάντερ, Εμπεσίλιο και Σωτηρίου (δύο).

To show του ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό σε video

Με το τρίποντο που πήραν, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας επανέφεραν τη διαφορά από την 2η ΑΕΚ στους τέσσερις βαθμούς (στους εφτά από τον τρίτο Απόλλωνα) και με νίκη στο ντέρμπι του ΓΣΠ την επόμενη Κυριακή κόντρα στους Λαρνακείς, θα κατακτήσουν και μαθηματικά το πέμπτο διαδοχικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η ΑΕΛ, για την οποία μείωσε ο Μιτρέα (87', πέναλτι) προσωρινά σε 3-1, απέτυχε να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ήττα της Ομόνοιας και η διαφορά της από την 5η θέση παρέμεινε στους δύο βαθμούς.

Ο αγώνας

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που στα πρώτα λεπτά δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις, ωστόσο στο γκολ έφτασε ο ΑΠΟΕΛ. Στο 17ο λεπτό, ο Βάντερ πήρε την μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο, πέρασε όποιον… βρήκε μπροστά του και με συρτό σουτ σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα, κάνοντας το 0-1 για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας.

Μετά το γκολ και με τη ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του Τσιρείου και στο 20’ είχαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά το σουτ του Μπαράλ αποκρούστηκε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Σωτηρίου να μην προλαβαίνει την μπάλα, ενώ στο 27’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ρομό να διώχνει μετά την επικίνδυνη προβολή του Μπαράλ.

Μέχρι το 45’ δεν σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερη φάση, με την ΑΕΛ στο μεσοδιάστημα να έχει ισοζυγίσει τον αγώνα, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ βρήκε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μετά από κλέψιμο και πάσα του Βάντερ, ο Εμπεσίλιο «άδειασε» τον Ρομό και πλάσαρε προ κενής εστίας, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας (45+1’).

Σκόραρε, σέρβιρε και βγήκε τραυματίας ο Βάντερ

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για τρίτο γκολ, όταν πρώτα ο Εμπεσίλιο νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ρομό κι ακολούθως το σουτ του Κάνιας σταμάτησε στον Φορτούνα.

Στο 58’ η ΑΕΛ είχε την πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο με ένα άστοχο σουτ του Πίτι, ενώ στο 70’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Ανδρέα Κυριάκου να πιάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Νικολάου και να βρίσκει το δοκάρι.

Κι αφού οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού δεν μπόρεσαν να μειώσουν, αυτοί της Λευκωσίας φρόντισαν λίγο αργότερα να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Ο Αλωνεύτης έβγαλε πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Σωτηρίου έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι κι έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Ρομό για το 0-3 στο 76’.

Η ΑΕΛ δεν τα παράτησε κι έδειχνε αποφασισμένη να κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες της είχαν απομείνει για να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Το σουτ του Μιτρέα στο 82’ αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν και στη συνέχεια κτύπησε στο δοκάρι, εντούτοις στο 87’ ο Ρουμάνος κεντρικός αμυντικός σκόραρε, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από λανθασμένη υπόδειξη του Αναστασίου για παράβαση του Γιαμπερέ στον Σάσι.

Εντέλει, ο ΑΠΟΕΛ επανέφερε τη διαφορά τερμάτων στα τρία, καθώς στο 89’ ο Πιέρος Σωτηρίου πέτυχε με σουτ το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΑΕΛ: Ρόμο, Χ. Κυριάκου, Μιτρέα, Α. Κυριάκου, Φορτούνα (73' Παντελή), Νικολάου, Σοάρες, Πίτι (65’ Σαβανέ), Σάσι, Μπλάνκο, Μαύρου (70’ Ηλία)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Αστίθ, Γιαμπερέ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Κάνιας, Βάντερ (54’ Αλωνεύτης), Εμπεσίλιο (76’ Γιαννιώτας), Μπαράλ (63’ Βινίσιους), Σωτηρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / Εμπεσίλιο (45+1’), Bάτερμαν (86')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Γιάννης Αναστασίου