Τένις: Θρίαμβος της Σάκκαρη, έριξε εκτός και τη Βίνους Γουίλιαμς

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΡΟΛΑΝΤ ΓΚΑΡΟΣ
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται σε εντυπωσιακή κατάσταση και το απέδειξε με πειστικό τρόπο απέναντι στη Βίνους Γουίλιαμς...

Η προέλαση της Μαρίας Σάκκαρη στο τουρνουά Silicon Valley Classic συνεχίζεται.

Η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια, επικρατώντας τους προημιτελικούς της -άλλοτε Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη- Βένους Ουίλιαμς.

Η Σάκκαρη δεν έχασε σετ για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι και νίκησε τη φημισμένη αντίπαλό της (και Νο 3 στο κυρίως ταμπλό) με 6-4, 7-6(2), ύστερα από αγώνα διάρκειας 103 λεπτών.

Στους ημιτελικούς η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ντανιέλ Κόλινς. Η Αμερικανίδα προκρίθηκε στους «4», καθώς η αντίπαλός της στους προημιτελικούς, η Βικτόρια Αζαρένκα από τη Λευκορωσία, αποχώρησε στα μέσα του δεύτερου σετ λόγω τραυματισμού.

Απροσπέλαστος και ο Τσιτσιπάς

Συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις του έδωσε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο 19χρονος Ελληνας πρωταθλητής, προκρίθηκε στα ημιτελικά του διεθνούς τουρνουά, που διεξάγεται στην Ουάσινγκτον, καθώς στους «8» της διοργάνωσης, επικράτησε 6-3, 6-4 του Βέλγου, Νταβίντ Γκοφέν (Νο.11), μετά από μόλις 74 λεπτά αγώνα.

Με την επιτυχία του αυτή, μάλιστα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εξασφάλισε την άνοδό του στο Νο.27 του κόσμου. Αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σάσα Ζβέρεφ-Κέι Νισικόρι.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Μια ανάσα» από τη Γιούβε Στάμπια ο Τζιουζέπε Ρόσι!