Τένις: Πρόωρα αποχαιρέτησε το Σινσινάτι η Σάκκαρη

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΕΝΙΣ
Μία μέρα μετά την καθαρή ήττα του Στέφανου Τσιτσιπά από τον Νταβίντ Γκοφέν, η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε και αυτή το τουρνουά του Σινσινάτι...

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Σινσινάτι, γνωρίζοντας την ήττα με 6-1,6-3 από την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ στο δεύτερο γύρο του τουρνουά.

Ο αγώνας , που είχε διάρκεια 1 ώρα και 15 λεπτά, διακόπηκε στο 4-1 game του εναρκτήριου σετ λόγω βροχής, με αποτέλεσμα η Ελληνίδα τενίστρια (στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει με 2-0 σετ της Ναόμι Οζάκα) να βρεθεί στον ρόλο του κυνηγού και να χάσει από μια πολύ καλή αντίπαλο που βρέθηκε σε καλύτερη μέρα και πήρε δίκαια και εύκολα τη νίκη-πρόκριση.

Η 22χρονη ύψους 1μ.74 δεξιόχειρας Κονταβέιτ, νούμερο 30 στην παγκόσμια κατάταξη, συνεχίζει στον τρίτο γύρο του τουρνουά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κίκι Μπερτένς η οποία είχε πάρει το πρώτο σετ 6-4, όταν η Καρολίν Βοζνιάκι αποφάσισε να εγκαταλείψει το ματς.

Μεγάλο ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε, έγινε ανάμεσα στην Αντζελίκ Κέρμπερ και την Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα, με νικήτρια την Γερμανίδα (4-6,7-5,6-4), μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά.

Η Κέρμπερ θα αντιμετωπίσει την Μάντισον Κις, μετά και την άνετη επικράτηση της Αμερικανίδας επί της Καμίλα Τζιόρτζι με 6-2, 6-2.

Η Σλόαν Στίβενς νίκησε 6-3,6-2 την Τατιάνα Μαρία και θα τεθεί αντιμέτωπη με την βελγίδα Ελισέ Μερτένς, ενώ η Μερτένς κέρδισε 3-6, 6-2, 7-6(1) την Σουηδέζα, Ρεμπέκα Πέτερσον.

Στο... ρελαντί η Αγγλία, τέλος εποχής με «αντίο» στον Ρούνεϊ (vid)

Πολίτης Sports, 00:22 (τελευταία ενημέρωση 00:22)

Η εξήγηση του Σλούκα: «Σέβομαι τον Ολυμπιακό, ίσως παραφέρθηκα λίγο»

Πολίτης Sports, 00:04 (τελευταία ενημέρωση 00:04)

Άφησε στον... τόπο την Ισπανία η Κροατία, καθάρισε το Βέλγιο (vids)