Τα έφερε τούμπα με τριάρα και τώρα… Τσέλσι για ΠΑΟΚ (pic)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EΛΛΑΔΑ

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το απόλυτο των νικών, καθώς στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Super League επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ στην Κρήτη...

Την τρίτη νίκη στις ισάριθμες εφετινές αναμετρήσεις του στη Super League σημείωσε ο ΠΑΟΚ και ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης (με παιχνίδι περισσότερο), περνώντας με ανατροπή από το Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ (3-1) στο κατάμεστο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 21’ με τον Παπαστεριανό, όμως ο «Δικέφαλος» απάντησε με τους Μπίσεσβαρ (37’), Μάτος (45’+3’) και Ζαμπά (53’) πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη.

H εξέλιξη της αναμέτρησης: Το ραντεβού στο «Θ. Βαρδινογιάννης» ξεκίνησε με μια αμφισβητούμενη φάση, όταν στο 3ο λεπτό ο Ζαμπά βρέθηκε στο έδαφος με τον Στρέζο να έχει επαφή μαζί του αλλά τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να δείχνει «παίζετε», παρά τις διαμαρτυρίες των Μακεδόνων.

Στο 21΄ οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα με τον Παπαστεριανό, ο οποίος με ατομική προσπάθεια απέφυγε τους Κάνιας, Κρέσπο και νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο 37΄ ο Ελ Καντουρί βρήκε τον Μπίσεσβαρ, που πέρασε τον Κομεσίδη και πλάσαρε για το 1-1, με τον «Δικέφαλο» να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ: στο τέταρτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων και σε εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ ο Μάτος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Στρέζου.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και έφτασαν στο τρίτο γκολ στο 53ο λεπτό με τον Ζαμπά, όταν ο Ελ Καντουρί σέντραρε από δεξιά, ο μετέπειτα σκόρερ συνεργάστηκε με τον Μπίσεσβαρ και με δυνατό έγραψε το 1-3, «κλειδώνοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ, που ήταν η δεύτερη συνεχής εκτός έδρας, ύστερα από εκείνη στη Νέα Σμύρνη.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κυριακίδης, Νάστος, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Σάσι (54΄ Πλατέλλας), Νέιρα (65΄ Κουτσιανικούλης), Ντίνας (54΄ Αραβίδης), Bουό

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62΄ Βέρνμπλουμ), Μαουρίσιο, Ζαμπά (69΄ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (80΄ Σάκχοφ), Καρέλης