Στους «8» οι «φτεροπόδαροι»!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (01/02) η ομάδα του Ερμή! Οι φτεροπόδαροι, έπειτα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που έγιεν στο «Αμμόχωστος», επικράτησαν στην παράταση του Απόλλωνα και πέρασαν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου! Σοκ για το συγκρότημα...

Μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (01/02) η ομάδα του Ερμή! Οι φτεροπόδαροι, έπειτα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που έγινε στο "Αμμόχωστος", επικράτησαν στην παράταση του Απόλλωνα με 3-1 και πέρασαν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Κύπρου!

Σοκ για το συγκρότημα της Λεμεσού, το οποίο τα τελευταία δύο χρόνια ήταν παρών στους τελικούς της διοργάνωσης!

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι, με γκολ του Ζοάο Πάολο (20'). Μάλιστα, στο 70' είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι. Όμως, η εκτέλεση του Ζοάο Πάολο (70') ήταν άστοχη.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Μίχαϊ Στοϊκίτσα φάνηκε πως επαναπαύτηκαν στο υπέρ τους αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αρπάξουν την ευκαιρία από τα μαλλιά.

Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Αραδιππιώτες έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μάριο Χαραλάμπους, ενώ στο 85' ο Δημητρίου έστειλε το ματς στην παράταση. Αξίζει να σημειωθεί πως νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι με τον Γούμενο.

Στο 93ο λεπτό, ο Κουντουρέττης σκόραρε και τρίτο γκολ για το συγκρότημα του Νίκου Ανδρονίκου. Γκολ, στο οποίο ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να μείνει και εκτός συνέχειας, με τους παίκτες του Ερμή να πανηγυρίζουν έξαλλα την πανάξια πρόκρισή τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι σκόρερ: 71' Χαραλάμπους, 85' Δημητρίου, 93' Κουντουρέττης - 20' Ζοάο Πάολο.

Ερμής: Μπρουκς, Φασότ, Α. Χαραλάμπους, Κουντουρέττης, Ονησιφόρου (61' Δημητρίου), Κατιάγκα, Γκούμας, Γούμενος, Ιωάννου, Μ. Χαραλάμπους (74?Φόρμικα), Παπαθανασίου (61' Πουτζιουρής).

Απόλλωνας: Σβαλόφσκι, Κόλαρ, Θεοφίλου, Λόπες, Μερκής, Οσενί (96?Σισοκό), Χαμντανί, Μπαγκούρα, Ματούσοβιτς, Σταύρου, Ζοάο Πάολο (75?Κιρόφσκι).

Κίτρινες: Ιωάννου, Μπρουκς - Μερκής