Σταμάτησε πάνω στον Λάτσκο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΤΕΝΙΣ
Αξεπέραστο αποδείχθηκε το εμπόδιο του υπερ-φορμαρισμένου Λούκας Λάτσκο για τον Μάρκο Παγδατή στο Ζάγκρεμπ. Ο Κύπριος πρωταθλητής, ηττήθηκε με 2-0 σετ απ'τον εκρηκτικό Σλοβάκο σε ένα πολύ ωραίο και δυνατό ματς, με τον Λάτσκο να προκρίνεται στον πρώτο τελικό ATP της καριέρας του. Ο 24χρονος
(ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ)

Ο 24χρονος Σλοβάκος, Νο97 στον κόσμο, πραγματοποίησε νέα σπουδαία εμφάνιση στο Ζάγκρεμπ και μετά από 1 ώρα και 47 λεπτά συναρπαστικού αγώνα, επικράτησε με 7-5, 7-6(3) του Κύπριου, κλείνοντας θέση στον τελικό της indoor διοργάνωσης των 400,00 ευρώ.

Ο Παγδατής, πρωταθλητής της διοργάνωσης το 2007, έβαλε τα δυνατά του όμως προδόθηκε απ'τις επιστροφές του και γνώρισε τον αποκλεισμό από έναν καλύτερο αντίπαλο, όπως ήταν ο Λάτσκο σήμερα.

Πρώτα, όμως, ο Μάρκος θα προσπαθήσει να μετριάσει τις εντυπώσεις απ'τον αποκλεισμό στο μονό, αγωνιζόμενος στον τελικό του διπλού στο Ζάγκρεμπ όπου με συμπαίκτη του τον Μίχαη Γιούσνι θα αντιμετωπίσουν σήμερα Κυριακή (20:00GR) τους γηπεδούχους Ντόντιγκ/Πάβιτς για τον τίτλο.

Για να συμβεί αυτό, το δίδυμο Παγδατής-Γιούσνι κατάθεσε διαπιστευτήρια της αγαστής συνεργασίας του και επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) των Ισραηλινών Erlich και Ram, κλείνοντας θέση στον τελικό.

Οι τρανταχτές αδυναμίες της Λάτσιο ανοίγουν την όρεξη στον Απόλλωνα!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, 17:00 (τελευταία ενημέρωση 17:00)