Σκόραρε ξανά κι έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με κεφαλιά έκανε το 1-0 κόντρα στο Μαρόκο κι έγινε ο πρώτος ευρωπαίος σκόρερ με την εθνική του

Το ιστορικό ρεκόρ του Φέρεντς Πούσκας «έσπασε» ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Μετά το χατ-τρικ στην πρεμιέρα με την Ισπανία, ο Πορτογάλος σούπερ σταρ σκόραρε και στο δεύτερο παιχνίδι απέναντι στο Μαρόκο, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το γκολ αυτό ο Ρονάλντο ξεπέρασε τον Ούγγρο θρύλο και πλέον με 85 γκολ με την εθνική του ομάδα, είναι ο πρώτος Ευρωπαίος σκόρερ σε διεθνές επίπεδο!

Περισσότερα γκολ από τον Κριστιάνο έχει σημειώσει μόνο ο Ali Daei του Ιράν, από το 1993 μέχρι το 2006.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρονάλντο έχει πετύχει ακόμη ένα ρεκόρ, καθώς από το 1966 που υπάρχουν στοιχεία, είναι ο ποδοσφαιριστής που έχει επιχειρήσει τα περισσότερα σουτ σε Παγκόσμια Κύπελλα, με 75!

Παράλληλα, στο φετινό Μουντιάλ έχει σκοράρει και με τα τέσσερα σουτ που έκανε στον στόχο, την ώρα που ακόμη κανείς άλλος Πορτογάλος δεν έχει κάνει σουτ εντός εστίας.

Ο CR7 έχει σκοράρει τέσσερα γκολ (με αριστερό, δεξί και κεφαλιά!) στα πρώτα του 94 λεπτά σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, την ώρα που στα προηγούμενα 1114 λεπτά του σε Μουντιάλ είχε βάλει μόνο τρία γκολ.

Δείτε το 1-0 του Ρονάλντο κόντρα στο Μαρόκο: