Show της Βραζιλίας, ισοπαλία και προβληματισμός για Αργεντινή (vids)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Σε φιλικές αναμετρήσεις που διεξήχθησαν χθες, η Βραζιλία έκανε «περίπατο» κόντρα στο Ελ Σαλβαδόρ, ενώ η Αργεντινή σκόρπισε τον προβληματισμό...

Νο Μέσι, nο γκολ!

Η Αργεντινή και η Κολομβία ολοκλήρωσαν χωρίς σκορ τη μεταξύ τους φιλική συνάντηση στο Νιου Τζέρσεϊ, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε να προσφέρει συγκινήσεις στους φιλάθλους των δύο ομάδων, που βρέθηκαν στο «MetLife Stadium» ελπίζοντας σε μια ώθηση μετά από απογοητευτικές εμφανίσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Κολομβιανός τερματοφύλακας Ντέιβιντ Οσπίνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση σε προσπάθεια του Παλάσιος μετά από έξι λεπτά αγώνα ενώ ο Αργεντινός ομόλογός του Φράνκο Αρμάνι ήταν ο πιο απασχολημένος στο δεύτερο ημίχρονο, έστω κι αν καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να βγει από το αδιέξοδο.

Και οι δύο ομάδες είχαν …υπηρεσιακούς προπονητές, με τον Χοσέ Πέκερμαν να παραιτείται από την Κολομβία (είχε τον Αρτούρο Ρέγες στον πάγκο της) την περασμένη εβδομάδα και την Αργεντινή να είναι χωρίς τον Χόρχε Σαμπάολι, ο οποίος άφησε τη θέση του μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Αργεντινή, που ήταν χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, δεν μπόρεσε να προχωρήσει πολύ ενάντια στους πιο έμπειρους Κολομβιανούς.

«Νομίζω ότι κάναμε ό,τι θέλαμε να κάνουμε», δήλωσε ο προσωρινός προπονητής της Αργνετινής Λιονέλ Σκαλόνι. «Αυτά τα παιδιά γνωρίζουν τι σημαίνει να φοράς τη φανέλα της Αργεντινής. Σήμερα αρκετοί από αυτούς έδειξαν ότι θα μας δώσουν κάτι να στο μέλλον».

Η αμέσως επόμενη υποχρέωση της Αργεντινής έχει προγραμματιστεί για τις 16 Οκτωβρίου εναντίον της Βραζιλίας στη Σαουδική Αραβία, ενώ η Κολομβία θα αντιμετωπίσει τις Ηνωμένες Πολιτείες στην Τάμπα, επίσης τον Οκτώβριο.

Θρίαμβος της Βραζιλίας με Ριτσάρλισον

Δύο τέρματα από τον Ριτσάρλισον στο πρώτο του διεθνές ξεκίνημα βοήθησαν τη Βραζιλία να κερδίσει με 5-0 στο Ελ Σαλβαδόρ στο «FedEx Field» του Μέριλαντ την Τρίτη.

Η Βραζιλία παρουσίασε ένα νέο πρόσωπο, αφού ο Τίτε επέτρεψε να κάνει ντεμπούτο στον τερματοφύλακα Νέτο κα τον πλάγιο Εντερ Μιλιτάο , καθώς επίσης να ξεκινήσει στην ενδεκάδα για πρώτη φορά ο Ριτσάρλισον στο κέντρο και στην επίθεση ο Αρτούρ.

Οι Bραζιλιάνοι, προσαρμόστηκαν απόλυτα εναντίον μιας ομάδας που κατέλαβε την 72η θέση στον κόσμο και ολοκλήρωσαν το θρίαμβο τους από τέρματα των Νεϊμάρ με πέναλτι (4΄), Κουτίνιο (30΄) και Μαρκίνιος (90΄).

«Είμαι χαρούμενος που σημείωσα δύο γκολ και για την ευκαιρία που μου έδωσε ο προπονητής Τίτε», είπε ο άσος της Εβερτον, Ριτσάρλισον. «Τώρα, γιορτάζουμε και στη συνέχεια επιστρέφω στην ομάδα μου για να συνεχίσω να εργάζομαι σκληρά».

Τα επόμενα παιχνίδια της Βραζιλίας θα είναι τα φιλικά με τη Σαουδική Αραβία στο Ριάντ στις 12 Οκτωβρίου και στη συνέχεια στην Αργεντινή τέσσερις ημέρες αργότερα.

Οι ΗΠΑ με τον 19χρονο Ανταμς

Το τέρμα του 19χρονου Τάιλερ Ανταμς, που ήταν το πρώτο για τη χώρα του, χάρισε στις Ηνωμένες Πολιτείες μια νίκη με 1-0 επί του Μεξικού σε φιλικό στο Νάσβιλ.

Ο Μεξικανός Ανχελ Ζαλντιβάρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για μία επικίνδυνη ενέργεια απέναντι στον Ουιλ Τραπ στο 67ο λεπτό, και τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασε το γκολ του Ανταμς με σουτ από τα δώδεκα μέτρα.

Η νίκη έφτασε για τις ΗΠΑ, μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από τη Βραζιλία, ενώ ήταν μια ακόμα απογοήτευση για το Μεξικό, καθώς συμπλήρωσε τρεις ήττες στη σειρά.

Οι Μεξικανοί έχασαν 4-1 στην Ουρουγουάη την περασμένη εβδομάδα, η πρώτη τους φιλική συνάντηση μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο, όπου αποκλείστηκαν από τη Βραζιλία

Οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν την Κολομβία στην Τάμπα στις 11 Οκτωβρίου και το Περού στο «East Hartford» πέντε ημέρες αργότερα.

Με δύο τέρματα που έφτσαν στην επανάληψη (67΄ και 90΄+) από τον Σόλομον Ροντόν, η Βενεζουέλα του Ράφαελ Ρομό (σ.σ ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ υπερασπίστηκε την εστία της εθνικής ομάδας της χώρας του) επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Παναμά στο «Estadio Rommel Fernández» Gutiérrez, ενώ με το ίδιο σκορ ο Ισημερινός νίκησε την Γουατεμάλα στο Ιλινόις, με σκόρερ τους Βαλένθια (82΄) και Ιμπάρα (84΄).

ΒΑΣΟΣ ΒΑΣΟΥ, 13:02 (τελευταία ενημέρωση 13:02)

Νέα εξέλιξη για Εθνική: Ανοίγει τις πόρτες η ΚΟΠ στο Κύπρος-Νορβηγία!

Πολίτης Sports, 12:39 (τελευταία ενημέρωση 12:39)

Φιλική ήττα για τη νεανική Ομόνοια, πλήρωσε τα λάθη της (pic)

Πολίτης Sports, 12:31 (τελευταία ενημέρωση 12:31)