Ρεκόρ μεταλλίων για την Άλισον Φίλιξ (ανασκόπηση 9ης μέρας)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΣΤΙΒΟΣ
Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ100μ των ΗΠΑ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του Λονδίνου. Η ανασκόπηση της 9ης μέρας

Η ΗΠΑ με τις Μπράουν, Φίλιξ, Ακινοσούν και Μπόουι τερμάτισαν σε 41.82 που είναι η κορυφαία φέτος επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Βρετανία με τις Φίλιπ, Ενρί, Ασερ-Σμιθ, Νέιτα) με 42.12 και το χάλκινο η νικήτρια του 2015 Τζαμάικα με τις Λίβι, Μόρισον, Φέισι και Φορμπς με 42.19.

Μετά την σκυταλοδρομία 4χ100μ γυναικών, όπου οι ΗΠΑ πήραν το χρυσό μετάλλιο, η Άλισον Φίλιξ ως μέλος της ομάδας, κατέχει πλέον τα περισσότερα μετάλλια στη διοργάνωση από κάθε άλλον αθλητή και αθλήτρια. Η Αμερικανίδα σπρίντερ έφθασε πλέον τα 15 μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα και συγκεκριμένα 10 χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα και δεν αποκλείεται να διευρύνει και άλλο τη συλλογή της.

Έτσι, ξεπέρασε τον Γιουσέιν Μπολτ, ο οποίος στην τελευταία κούρσα της καριέρας του, στα 4χ100μ ανδρών τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να τερματίσει για την Τζαμάικα κι έμενε στα 14 μετάλλια (11 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο), όσα έχει και η συμπατριώτισσά του Μέρλιν Ότι (3 χρυσά, 4 ασημένια και 7 χάλκινα).

Ο Μπολτ πάντως εξακολουθεί να έχει τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (11) από κάθε άλλον αθλητή ή αθλήτρια, αλλά πλέον η Φίλιξ βρίσκεται αρκετά κοντά του (10).

Ο Μαγέρ νικητής στο αγώνισμα των υπεραθλητών

Ο Γάλλος Κεβίν Μαγέρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο δέκαθλο κατά την 9η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος του Λονδίνου, με 8.768 βαθμούς, που είναι η κορυφαία εφετινή επίδοση στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Γερμανός Ρίκο Φράιμουτ με 8.564β και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Κάι Καζμίρεκ με 8.488β.

Ήττα στο φινάλε για τον Μο Φάρα!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την καριέρα του σε αγώνες εντός στίβου ο Μο Φαρά, αφού κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 5.000μ στο 16ο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου που είναι και το δεύτερο στους αγώνες, μετά τη νίκη του στα 10.000μ.

Νικητής ήταν ο Αιθίοπας Μουκτάρ Εντρίς με 13:32.79, με δεύτερο τον Βρετανό δρομέας με 13:33.22 και τρίτο τον Πολ Κιπκεμόι Τσελίμο με 13:33.30.

Ο Φάρα που θα επικεντρώσει μετά το παγκόσμιο την προσοχή του σε αγώνες δρόμου, δεν κατάφερε να κάνει το 3ο συνεχές νταμπλ της καριέρας στις δύο μεγάλες αποστάσεις, αφού το είχε καταφέρει στα παγκόσμια του 2013 στη Μόσχα και 2015 στη Μόσχα.

Στα 5.000μ έχει 3 χρυσά μετάλλια (2011 στη Νταεγού, 2013 και 2015) και ένα ασημένιο, όπως και στα 10.000μ (2013, 2015 και 2017 χρυσά και ασημένιο το 2011) και συνολικά έχει κερδίσει οκτώ.

Η Πίρσον «ξαναπέταξε» στα ψηλά εμπόδια

Η Σάλι Πίρσον κατέκτησε για δεύτερη φορά στην καριέρα της το χρυσό μετάλλιο στα 100μ εμπόδια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου. Η Αυστραλέζα αθλήτρια μετά το 2011 στην Νταεγού πήρε τη νίκη και στη διοργάνωση του Λονδίνου, όπου κατά την 9η ημέρα των αγώνων τερμάτισε στον τελικό σε 12.59.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Αμερικανίδα Ντον Χάρπερ Νέλσον με 12.63 και το χάλκινο η Γερμανίδα Πάμελα Ντούτκιεβιτς με 12.72. Η κάτοχος του τίτλου Ντανιέλ Γουίλιαμς (Τζαμάικα) αποκλείστηκε στα ημιτελικά.

Το χρυσό στο ύψος η Μαρία Λασίτσκενε για δεύτερη συνεχή φορά

Η Μαρία Κούτσινα Λασίτσκενε υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ύψος γυναικών, κατά την 9η ημέρα των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Λονδίνο. Η Ρωσίδα αθλήτρια υπερέβη τα 2.03μ. Δεύτερη με 2.01μ κατετάγη η Ουκρανή Γιούλια Λεβτσένκο και τρίτη με 1.99μ η Πολωνή Καμίλα Λιτσβίνκο.

Σπουδαίος Κυριαζής, 6ος στον κόσμο

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Κυριαζής στον τελικό του ακοντισμού κατά την 9η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Λονδίνο. Στην πρώτη συμμετοχή του στη διοργάνωση ο Έλληνας αθλητής κατετάγη 6ος στον τελικό με 84.52μ και σίγουρα το μέλλον του ανήκει. Ο Κυριαζής που έχει ατομικό ρεκόρ 88,01μ, έκανε άλλες τέσσερις έγκυρες βολές, στα 82.79μ, 81.68μ, 79.57μ και 79.47μ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός, Γιοχάνες Φέτερ με 89.89μ, το ασημένιο ο Τσέχος Γιάκουμπ Βαντλέιτς με 89.73μ και το χάλκινο ο συμπατριώτης του Πετρ Φρίντριχ με 88.32μ. Ο κάτοχος του τίτλου, Τζούλιους Γιέγκο (Κένυα) κατετάγη 13ος με 76.29μ.

«Είμαι ευχαριστημένος, μπορούσα να πάω και καλύτερα»

«Έχω ανάμεικτα συναισθήματα, είμαι ευχαριστημένος, ωστόσο ξέρω πως θα μπορούσα να πάω και καλύτερα. Σε αγώνες σαν αυτούς υπάρχει αρκετή πίεση, η τεχνική στο ακόντιο έχει πολλές λεπτομέρειες και σήμερα είχα λίγο άγχος και δεν πήγε όσο καλά θα ήθελα», είπε μετά τον αγώνα του ο Γιάννης Κυριαζής, ο οποίος στην πρώτη συμμετοχή του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα πήρε την 6η θέση με 84.52μ.

Και συμπλήρωσε: «Είμαι πολύ κοντά με τους μεγάλους αθλητές, στόχος είναι να βελτιώσω κάποια πράγματα στην τεχνικής, για να μπορώ να λειτουργώ καλύτερα υπό πίεση. Βασικός στόχος για το μέλλον είναι να σταθεροποιηθώ σε βολές πάνω από τα 85.00μ για να μπορώ να είμαι σε τελικούς μεγάλων διοργανώσεων και γιατί όχι να διεκδικήσω και ένα μετάλλιο σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα ή στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

«Πολίτες» δίχως φρένα με το απόλυτο ρεκόρ! (vid)

Πολίτης Sports, 00:21 (τελευταία ενημέρωση 00:21)

Άντε πιάστε την, χωρίς αντίπαλο η Μπάγερν (pics)

Πολίτης Sports, 00:11 (τελευταία ενημέρωση 00:11)