Πρώτο για Αγουέρο, πρώτο και για Ισλανδία! (videos/stats)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Τόσο ο Αργεντινός επιθετικός, όσο και η «πρωτάρα» σε Μουντιάλ εθνική, σκόραραν τα πρώτα τους τέρματα σε Παγκόσμιο Κύπελλο

Ο Σέρχιο Αγουέρο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο Αργεντινή-Ισλανδία, με γκολ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Αργεντινός επιθετικός άνοιξε... λογαριασμό σε Παγκόσμια Κύπελλα, καθώς δεν είχε σκοράρει ούτε σε αυτό του 2010, ούτε σε αυτό του 2014!

Αυτό το τέρμα μάλιστα ήταν το πρώτο της «αλμπισελέστε» μετά από 341 λεπτά «ξηρασίας» σε Παγκόσμια Κύπελλα, καθώς παρότι στο προηγούμενο πήγε στον τελικό, δεν σκόραρε ούτε στα 120' του τελικού, ούτε στα 120' του ημιτελικού (πέρασε στα πέναλτι), ενώ στα προημιτελικά με το Βέλγιο σκόραρε από το 8' (1-0)!

Το πρώτο της γκολ σε Μουντιάλ πάντως σημείωσε και η Ισλανδία, στον πρώτο της αγώνα, καθώς στο 23' ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φινμπόγκασον, που πέτυχε το ιστορικό γκολ με το πρώτο σουτ στον στόχο της εθνικής του σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Το 1-0 του Αγουέρο (19')

Το 1-1 του Φινμπόγκασον (23')