Πρώτο βήμα για Εθνικό και Αλκή

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Ο Εθνικός και η Αλκή έκαναν από κοινού το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου Coca Cola, αφού πήραν καθαρές νίκες με 2-0 επί του ’ρη και της ΑΕΠ και έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει των επαναληπτικών. ’νετη και δίκαιη νίκη πήρε η «Αθάνατη» επί της ΑΕΠ. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ...

Ο Εθνικός και η Αλκή έκαναν από κοινού το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου Coca Cola, αφού πήραν καθαρές νίκες με 2-0 επί του ’ρη και της ΑΕΠ και έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει των επαναληπτικών.

Αλκή-Πάφος 2-0

’νετη και δίκαιη νίκη πήρε η «Αθάνατη» επί της ΑΕΠ. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ, με το τέρμα του Σίντνεϊ στο 13' και από εκεί και πέρα, είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 46', ο Μπασιόφ έκανε το 2-0 και όλα έδειχναν πως η Αλκή ήταν στο δρόμο για μια ευρεία νίκη. Τελικά, το σκορ δεν άλλαξε, παρά το καλό διάστημα της ΑΕΠ μέχρι το 60' (έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες) και τις πολλές χαμένες (κάποιες κραυγαλέες) ευκαιρίες των γηπεδούχων στο τελευταίο μισάωρο.

ΑΛΚΗ (Καϊάφας): Στυλιανού, Σάντα Μαρία, Μπάρτζε, Μπασιόφ, ’σπας, Τανάσα (68' Κόντε), Γκλιγκόροφ, Ντομπρασίνοβιτς, Μπακάλ (59' Οχένε), Φούσκο, Σίντνεϊ (46' Κρασσάς).

ΑΕΠ (Πολυβίου): Σέποκ, Κολί, Κακογιάννης, Βάργκας, Γαρμπόζης, Σιέλης, Λουκά, Σαϊντχόσα, Ευθυμίου (71' Ιωάννου), Πιττάκας (64' Δημητρίου), Ταλ.

Εθνικός-’ρης 2-0

Μπορεί ο Εθνικός να νίκησε με 2-0 και να έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης, όμως αυτό δεν σημαίνει πως το σκορ είναι και το πιο δίκαιο που μπορούσαμε να έχουμε στο Δασάκι. Και αυτό γιατί ο ’ρης έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια και μπορούσε να είχε βάλει έστω ένα γκολ, που θα διαφοροποιούσε σημαντικά τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού.

Οι Αχνιώτες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον νεοαποκτηθέντα Μασίνουα. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όμως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ.

Η τύχη χαμογέλασε στους γηπεδούχους, με τον Πιντσέλι στο 52' να σημειώνει το 2-0, που έμεινε αναλλείωτο μέχρι το τέλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιανέσκι): Νουρεντινόσκι, Μαχράντζε, Μιλουτίνοβιτς, Βούκσεβιτς, Σλίχτινγκ, Πάπιτς (79' Πιτσιλλίδης), Ηλία (65' Φιλανιώτης), Στογιάνοβιτς (83' Κάσιο), Πντσέλι, Μασίνουα, Ρις.

ΑΡΗΣ (Μιτόσεβιτς): Εντζεμά, Λόμπε (46' Μάρκου), Στεπάνοφ, Κομπόγιο, Ραντοσάβλιεβιτς, Γκρούιτς (46' Χαραλάμπους), Θεοφάνους, Λουδέιρο, Βασιλείου (73' Λάζιτς), Ιονέσκου, Γκέλσον.

Αποκλεισμός δύο αγωνιστικών για Ιγκουαΐν!