Πρώτη νίκη για Ερμή δια χειρός... Πάρντο

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Η ομάδα της Αραδίππου επικράτησε με 2-0 της Αλκής ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Αμμόχωστος», ανοίγοντας το σκορ μετά από γκέλα του διεθνή πορτιέρο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Ερμής, που ως τυπικά φιλοξενούμενος επικράτησε στο στάδιο «Αμμόχωστος» με 2-0 της Αλκής.

Η ομάδα της Αραδίππου ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε στο 12ο λεπτό χάρη σε γκέλα του Πάρντο, που μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνιουκ δεν συγκράτησε την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του. Η Αλκή βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, όμως ο Κατσιατής με κεφαλιά στο 74' «τελείωσε» τον αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Αλκή παρέμεινε χωρίς βαθμό μετά από δύο αγώνες.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Ο Ερμής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 12ο λεπτό προηγήθηκε μετά από... δώρο του Πάρντο, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνιους ο διεθνής μας πορτιέρο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του.

Οι «φτεροπόδαροι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι όμως οι ευκαιρίες με Γεωργίου (13') και Κιπιάνι (27', 32'), όπως ούτε κι αυτή του Φυλακτού (34'). Η Αλκή απείλησε μόνο στην εκπνοή του πρώτου μέρους (45'), όμως το σουτ του Ηλία αποκρούστηκε από τον Αραμπατζή.

Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Ερμής πλησίασε στο δεύτερο γκολ με τον Κεϊτά, ενώ το σουτ του Μαρτίνιουκ στο 54' ήταν άστοχο.

Την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία η Αλκή την έχασε στο 61' όταν μετά από κεφαλιά του Φλόρες η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά ο σουτ του Γκαντάτσια πέρασε έξω.

Ο αγώνας ουσιαστικά «τελείωσε» στο 74ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνιουκ, ο Κατσιατής με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ του Ερμή (0-2).

ΑΛΚΗ (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Θεοχάρους, Σταύρου (79' Κάρλος), Γκαντάτσια, Ντα Σίλβα (46' Μπελαμεϊρί) Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (65' Σπόλιαριτς), Λοϊζίδης, Φλόρες, Ηλία, Στάροκιν.

ΕΡΜΗΣ (Kώστας Καϊάφας): Αραμπατζής, Μαλόν, Γκουλόν, Βολκόφ, Μαρτινίουκ, Ντεβεσά, Κιπιάνι (59' Ντε Μέλο), Κεϊτά (65' Κατσιατής), Φυλακτού, Μποντό, Γεωργίου (75' Εσομπέ).