Ποιοι αθλητές πήραν τα 84 μετάλλια της Κύπρου στους ΑΜΚΕ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΑΜΚΕ

Δείτε ποιοι αθλητές μας και σε ποια αγωνίσματα κατέκτησαν μετάλλιο στους 17ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, όπου η Κύπρος κατετάγη δεύτερη

Τη δεύτερη θέση, από το σύνολο των εννέα χωρών, πήρε η Κύπρος στους 17ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, που πραγματοποιήθηκαν στο Σαν Μαρίνο και ολοκληρώθηκαν το Σάββατο.

Οι αθλητές μας πήραν συνολικά 84 μετάλλια (30 χρυσά, 35 αργυρά, 19 χάλκινα), επίδοση που ήταν αρκετή να ξεπεράσουμε την τελευταία μέρα την Ισλανδία και να τερματίσουμε πίσω μόνο από το πρώτο Λουξεμβούργο, που είχε 38 χρυσά και 98 μετάλλια συνολικά.

Δείτε στον πιο κάτω πίνακα τα 84 μετάλλια που κατέκτησαν οι Κύπριοι αθλητές στους ΑΜΚΕ του Σαν Μαρίνο.

Χρυσά

  1. Εθνική Ανδρών Καλαθόσφαιρα
  2. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 400μ. ελεύθερο (α)
  3. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 1500μ. ελεύθερο (α)
  4. Σεμπάστιαν Κονναρής Κολύμβηση 200μ. ύπτιο (α)
  5. Εθνική Γυναικών Πετόσφαιρα
  6. Άντρη Χριστοφόρου Ποδηλασία Ατομική Χρονομέτρηση (γ)
  7. Ανδρέας Μιλτιάδης Ποδηλασία Ατομική Χρονομέτρηση (α)
  8. Αλέξανδρος Χριστοφόρου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (α)
  9. Παναγιώτα Χαραλάμπους Σκοποβολή Αερ. Πιστόλι (γ)
  10. Ανδρέας Χάσικος Σκοποβολή Σκητ (α)
  11. Παΐσιος Δημητριάδης Στίβος 100μ. (α)
  12. Χρίστος Δημητρίου Στίβος 800μ. (α)
  13. Χρίστος Δημητρίου Στίβος 1500μ. (α)
  14. Νικόλας Φράγκου Στίβος 3000μ. στηπλ (α)
  15. Αμίν Χατίρι Στίβος 5000μ. (α)
  16. Νίκανδρος Στυλιανού Στίβος Επί κοντώ (α)
  17. Χριστιάνα Κατσαρή Στίβος 400μ. (γ)
  18. Ναταλία Ευαγγελίδου Στίβος 800μ. (γ)
  19. Γαβριέλλα Φελλά Στίβος Σφαιροβολία (γ)
  20. Ελευθερία Χριστοφή Στίβος Τριπλούν (γ)
  21. Ναταλία Χριστοφή Στίβος 100μ. εμπόδια (γ)
  22. Βασίλης Κωνσταντίνου Στίβος Ύψος (α)
  23. Παναγιώτης Βόλου Στίβος Τριπλούν (α)
  24. Νίκανδρος Στυλιανού Στίβος 110μ. εμπόδια (α)
  25. Μέλιος Ευσταθίου / Λευτέρης Νέος Τένις Διπλό (α)
  26. Σερμπάν Ραλούκα Τένις Μονό (γ)
  27. Σερμπάν Ραλούκα / Μαρία Σιοπαχά Τένις Διπλό (γ)
  28. Διομήδης Δημητριάδης Τοξοβολία Σύνθετο τόξο (α)
  29. Έλενα Μουσικού Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)
  30. Έλενα Μουσικού / Κωνσταντίνος Παναγή Τοξοβολία Μικτό Ολυμπιακό τόξο

Αργυρά

  1. Φίλιππος Ιακωβίδης Κολύμβηση 100μ. ύπτιο (α)
  2. Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 200μ. μικτή (α)
  3. Κάλια Αντωνίου Κολύμβηση 50μ. ελεύθερο (γ)
  4. Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 100μ. πρόσθιο (γ)
  5. Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 200μ. πρόσθιο (γ)
  6. Ελένη Στεφανίδου Κολύμβηση 200μ. μικτή (γ)
  7. Ελένη Στεφανίδου Κολύμβηση 400μ. μικτή (γ)
  8. Κάλια Αντωνίου / Σώτια Νεοφύτου / Σοφία Παπαδοπούλου / Αλεξάνδρα Σιεγκόλεβα Κολύμβηση 4Χ100μ. μικτή (γ)
  9. Μανωλίνα Κωνσταντίνου / Μαριότα Αγγελοπούλου Μπιτς βόλεϊ Γυναικών
  10. Ανδρέας Μιλτιάδης Ποδηλασία Ορεινή (α)
  11. Άντρη Χριστοφόρου Ποδηλασία Ορεινή (γ)
  12. Αλέξανδρος Ματσάγκος / Ανδρέας Μιλτιάδης / Πέτρος Προκοπίδης / Κωνσταντίνος Θυμίδης Ποδηλασία Ορεινή Ομαδικό
  13. Μαριλένα Κωνσταντίνου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (γ)
  14. Λεόντιος Λεοντίου Σκοποβολή Διπλό τραπ (α)
  15. Ανδρέας Χατζηθεωρή Στίβος 100μ. (α)
  16. Ανδρέας Χρήστου Στίβος Δισκοβολία (α)
  17. Ναταλία Ευαγγελίδου Στίβος 1500μ. (γ)
  18. Μαριέλε Ρούσση Στίβος Ακοντισμός (γ)
  19. Μαρία Αριστοτέλους Στίβος Επί κοντώ (γ)
  20. Νταγκμάρα Χάντζλικ Στίβος 10.000μ. (γ)
  21. Μερόπη Παναγιώτου Στίβος 5000μ. (γ)
  22. Ονησίφορος Αναστασίου / Ανδρέας Χριστοφόρου / Χρίστος Δημητρίου / Αντρέα Μισιάρα Στίβος 4Χ400 (α)
  23. Ανδρονίκη Λαδά Στίβος Δισκοβολία (γ)
  24. Λογγίνος Αχιλλέως Στίβος Τριπλούν (α)
  25. Παΐσιος Δημητριάδης Στίβος 200μ. (α)
  26. Ανδρέας Χατζηθεωρή / Παΐσιος Δημητριάδης / Φώτης Ιωάννου / Κρίτωνας Κυριακίδης Στίβος 4Χ100 (α)
  27. Σάντα Κολομεΐτεβα / Ναταλία Ευαγγελίδου / Χριστιάνα Κατσαρή / Καλλιόπη Κουντούρη Στίβος 4Χ400μ. (γ)
  28. Ραλούκα Σερμπάν / Λευτέρης Νέος Τένις Μικτό διπλό
  29. Χρίστος Σκουρουμούνης Τζούντο -60κ. (α)
  30. Παναγιώτης Κυριάκου Τζούντο +100κ. (α)
  31. Χαρίλαος Χατζηαδάμου / Κυριάκος Νικολάου / Χρίστος Σκουρουμούνης Τζούντο Ομαδικό (α)
  32. Μίμης Ελ Χελάλι / Φώτης Φωτίου / Κωνσταντίνος Παναγή Τοξοβολία Ομαδικό Ολυμπιακό τόξο (α)
  33. Άννα Καλλένου Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)
  34. Διομήδης Δημητριάδης / Σοφία Τσαγγάρη Τοξοβολία Μικτό Σύνθετο τόξο
  35. Εθνική ανδρών Πετόσφαιρα

Χάλκινα

  1. Γεωργία Αβραάμ / Κωνσταντίνα Μελετιέ Επ. Αντισφαίριση Διπλό (γ)
  2. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής Κολύμβηση 200μ. ελεύθερο (α)
  3. Νικόλας Ιωαννίδης Κολύμβηση 1500μ. ελεύθερο (α)
  4. Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 400μ. μικτή (α)
  5. Κάλια Αντωνίου Κολύμβηση 100μ. ελεύθερο
  6. Σώτια Νεοφύτου Κολύμβηση 100μ. πεταλούδα
  7. Κωνσταντίνος Χατζηττοουλής / Νικόλας Ιωαννίδης / Σεμπάστιαν Κονναρής / Θωμάς Τσιοπανής Κολύμβηση 4Χ200μ. ελεύθερο (α)
  8. Ανδρέας Κωνσταντίνου Σκοποβολή Αερ. Τυφέκιο (α)
  9. Τζιοβάννης Σαββίδης Σκοποβολή Διπλό τραπ (α)
  10. Θεοφάνης Μιχαηλάς Στίβος 1500μ. (α)
  11. Ματθαίος Βόλου Στίβος Μήκος (α)
  12. Δήμητρα Κυριακίδου Στίβος 100μ. (γ)
  13. Καλλιόπη Κουντούρη Στίβος 400μ. (γ)
  14. Νταγκμάρα Χάντζλικ Στίβος 5000μ. (γ)
  15. Λευτέρης Νέος Τένις μονό (α)
  16. Χαρίλαος Χατζηαδάμου Τζούντο -73κ. (α)
  17. Κυριάκος Νικολάου Τζούντο -81κ. (α)
  18. Κωνσταντίνος Χριστοδούλου / Διομήδης Δημητριάδης / Δημήτρης Καργάδος Τοξοβολία Ομαδικό Σύνθετο τόξο (α)
  19. Μικαέλλα Κουρουνά Τοξοβολία Ολυμπιακό τόξο (γ)

Επιστροφή
στην αρχή