Περίμεναν κάτι άλλο στην Ανόρθωση;

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Το «έλα να με ισοφαρίσεις» που είπε η ομάδα της Αμμοχώστου στην Πάφο πλήγωσε περισσότερο από τις πρώτες βαθμολογικές απώλειες

Δύσκολα θα εκπλάγηκε κανείς όταν ο Ανγκούλο στο 82ο λεπτό ισοφάριζε την Ανόρθωση στον χθεσινό αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Ήταν εξέλιξη απολύτως φυσιολογική με βάση την εικόνα του αγώνα και ακριβώς αυτό είναι που πλήγωσε περισσότερο τους φίλους της «Κυρίας». Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε στο παιχνίδι που έγινε στην Πάφο για τη δεύτερη αγωνιστική τις πρώτες της βαθμολογικές απώλειες στο πρωτάθλημα, όμως αυτό δεν ήταν το χειρότερο από όσα έγιναν.

Βλέπετε, η ατάκα του Ρόνι Λέβι πως στη συγκεκριμένη έδρα θα χάσουν βαθμούς αρκετές ομάδες, μας βρίσκει σύμφωνους. Είχαμε επισημάνει και πριν από τον αγώνα τις δυσκολίες, που προέκυπταν κυρίως από το «άγνωστο» του αντιπάλου (νέα ομάδα, έκανε και πρεμιέρα) και από την πολύ σημαντική του ενίσχυση.

Επομένως, η ισοπαλία στην Πάφο ήταν ένα υπαρκτό σενάριο και σίγουρα όχι καταστροφικό. Αυτό που πλήγωσε περισσότερο ήταν το «έλα να με ισοφαρίσεις» που… είπε η ομάδα του Ισραηλινού στους γηπεδούχους.

Στο πρώτο ημίωρο του αγώνα και με κορυφαίο τον Μικελτάντζε η Ανόρθωση ήταν αυτή που έπρεπε και η υπεροχή της εξαργυρώθηκε με το γκολ του Ράγιος (από προσπάθεια του Γεωργιανού) στο 21ο λεπτό. Στο τελευταίο μέρος του πρώτου μέρους η «Κυρία» πιέστηκε, όμως όχι μόνο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αλλά ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, με τη μακρινή λόμπα του Ντούρις στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης η Ανόρθωση μπήκε καλά, έχασε καλή ευκαιρία με τον σκόρερ στο 52’, αλλά από εκεί και πέρα ήταν σαν να… παρέδωσε τα όπλα, έχοντας στο μυαλό από τόσο νωρίς μόνο τη διαφύλαξη του σκορ, κάτι που… προσκάλεσε τον αντίπαλο στην εστία της.

Η προσφυγική ομάδα έδωσε αδικαιολόγητα πολύ χώρο στους γηπεδούχους, που σε κάποια διαστήματα την έπαιζαν κιόλας στο μισό γήπεδο! Είπαμε, καλή ομάδα η Πάφος, αλλά όταν είσαι Ανόρθωση δεν μπορείς να της επιτρέπεις κάτι τέτοιο.

Το χειρότερο είναι πως ο Λέβι έβλεπε, θύμωνε, φώναζε αλλά μέχρι εκεί. Μέχρι το τελευταίο τέταρτο δεν έκανε κάτι για να αλλάξει τα δεδομένα κι όταν στο 74΄αποφάσισε να κάνει την πρώτη αλλαγή, έβγαλε έξω τον δραστήριο, κινητικό και σχεδόν αλάνθαστο Εγγλέζου. Οι άλλες δύο αλλαγές έγιναν μετά το γκολ της ισοφάρισης στο 82’, σε μια προσπάθεια να σώζει ό,τι σώζεται. Στα δέκα τελευταία λεπτά, στα οποία η Ανόρθωση αναγκάστηκε να παίξει μπάλα, έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ. Δεν ήταν, τελικά, τόσο δύσκολο να επιτεθεί…

Τα δύο ντεμπούτα

Οι δύο τελευταίες μεταγραφές της Ανόρθωσης έκαναν το ντεμπούτο τους στον αγώνα του Σαββάτου.

Ο Βάργκιτς με μία προπόνηση προτιμήθηκε αντί του Δημητρίου που διακρίθηκε στην πρεμιέρα, καθώς ο Λέβι συνηθίζει γενικότερα να προτιμά τους βασικούς του ακόμη κι αν δεν βρίσκονται στο 100%, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για τερματοφύλακα. Ο Κροάτης πορτιέρο είχε τις απαντήσεις στις δύο πρώτες φάσεις που χρειάστηκε να επέμβει (53’, 66’) αλλά όχι στο γκολ, στο οποίο πάντως δεν θεωρούμε πως φέρει σημαντικό μερίδιο ευθύνης.

Όσο για τον Μπεσάτ, δεν μπορεί να κριθεί στα 7-8 λεπτά που αγωνίστηκε, αν και έβγαλε αρκετή ενέργεια. Ο Γάλλος αριστερός μπακ έπαιξε σε προωθημένο ρόλο (συχνά στην καριέρα του έπαιξε ως εξτρέμ) και είναι θετικό για την Ανόρθωση το ότι και οι τρεις επιλογές της για το αριστερό άκρο της άμυνας (μαζί με Πράνιτς, Εγγλέζου) μπορούν να παίξουν στα άκρα της επίθεσης, κάτι που θα δίνει ευελιξία στον προπονητή.