Πέρασε με το... στανιό και νεύρα απ' το «Αμμόχωστος» ο ΑΠΟΕΛ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύτηκαν αλλά μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 στη Λάρνακα του Ερμή χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Μοράις

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 1-0 του Ερμή στο στάδιο «Αμμόχωστος», χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μοράις στο 24ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι πρωταθλητές τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην ομάδα της Αραδίππου, που είχε δύο δοκάρια (ένα ο ΑΠΟΕΛ) όπως και άλλες φάσεις για να σκοράρουν.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις υπήρξαν αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τους δύο προπονητές μάλιστα να εμπλέκονται σε αυτές και τον ρεφ Σωτηρίου να αποβάλλει τους δύο προπονητές Καϊάφα και Μπαλταζάρ, όπως και τον Κεϊτά.

H ένταση ξεκίνησε μετά από ένα φάουλ στον Βούρο, που είχε ως αποτέλεσμα ο Βάτερμαν να τρέξει απειλητικά προς τον Κεϊτά, κάτι που προκάλεσε συμπλοκή ανάμεσα σε πολλούς ποδοσφαιριστές και τους προπονητές.

Σημειώνεται επίσης πως οι δύο ομάδες είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο μέρος, με τον Ερμή να «χάνει» τον Μαλόν στο 10' και τον ΑΠΟΕΛ τον Ενσούε στο 31'.

Ο αγώνας…

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 7ο λεπτό και ήταν για τον Ερμή, με τον Μαρτίνιουκ από το ύψος της περιοχής να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την πρώτη του τελική στο 14ο λεπτό με τον Τάμαρι να μην μπορεί με σουτ να νικήσει τον Αραμπατζή, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα μάζεψε στην κεφαλιά του Ενσούε.

Το σκορ άνοιξε στο 24ο λεπτό, με τον Μοράις να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι που υποδείχθηκε για παράβαση του Εμπαλό στον Τάμαρι (0-1).

Ο Ερμής ανέβηκε αμέσως για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο 33’ απείλησε με μακρινό σουτ του Κιπιάνι και στο επόμενο λεπτό είχε για δεύτερη φορά δοκάρι, μετά που ο Βάτερμαν κατάφερε να αλλάξει την πορεία της μπάλας στο σουτ του Ντίντακ.

Ο ΑΠΟΕΛ… μείωσε στα δοκάρια (2-1) στο 41ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Μοράις (οριζόντιο), ενώ η κεφαλιά του Σόουζα στο 44’ ήταν άστοχη.

Οι «φτεροπόδαροι» ήταν και στο δεύτερο μέρος αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Γεωργίου (48’, 51’) και τον Ντίντακ (52’), ενώ η πρώτη φάση των γαλαζοκιτρίνων ήταν η κεφαλιά του Καρλάο στο 56’.

Στο 61’ ο νεοεισελθών Γκέντσογλου δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά το γύρισμα του Ζαχίντ, με τον Εφραίμ στο επόμενο λεπτό να μην κάνει καλό σουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πλέον πέσει αρκετά και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν, αν και ο Ερμής στεκόταν επάξια και συχνά-πυκνά έφτανε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ.

Η επόμενη φάση ήταν η κεφαλιά του Ταραλίδη στο 83ο λεπτό που μάζεψε ο Βάτερμαν, ενώ στο 85' ο Τάμαρι σούταρε έξω, με τον Ιορδανό στο 93' να απειλεί εκ νέου αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Αραμπατζή που απέκρουσε.

Στα τελευταία λεπτά ο Ερμής έψαξε το γκολ της ισοφάρισης όμως παρά κάποιες προϋποθέσεις δεν το βρήκε, έτσι το τελευταίο σφύριγμα (στο 100') βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει το πρώτο του τρίποντο.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Μαλόν (10’ Ψάλτης), Μαρτσίνιουκ, Εμπαλό, Κουατσίκα, Φυλακτού (71’ Ταραλίδης), Γκουλόν, Ντίντακ, Κιπιάνι (60’ Εσομπέ), Γεωργίου, Κεϊτά

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (31’ Μιλάνοφ), Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Μοράις, Σόουζα (60’ Γκέντσογλου), Ζαχίντ, Εφραίμ (72΄ Ντελατόρε), Τάμαρι, Ρέζα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουατσίκα (37’), Κεϊτά (73’), Αραμπατζής (93'), Ταραλίδης (100') / Μιλάνοφ (71’), Βάτερμαν (93'), Ρομό (93', στον πάγκο)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κεϊτά (93')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου

Μαύρου και Δημητρίου οι κορυφαίοι του ΠΑΣΠ για την 8η αγωνιστική (vid)

Πολίτης Sports, 17:27 (τελευταία ενημέρωση 17:27)