Πέρασε με ανατροπή από το Γουέμπλεϊ η Ισπανία! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Η «φούριας ρόχας» βρέθηκε να χάνει από την Αγγλία όμως ανέτρεψε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο και πήρε σημαντικό «διπλό» στην πρεμιέρα της

«Διπλό» με ανατροπή (2-1) επί της Αγγλίας πήρε η Ισπανία στο Γουέμπλεϊ, στην πρεμιέρα των δύο χωρών για τον τέταρτο όμιλο της πρώτης κατηγορίας του Nations League!

Ο αγώνας στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Λουκ Σο στην έναρξη της επανάληψης, με τον Άγγλο μπακ να αποχωρεί με φορείο και κολάρο στο λαιμό, καθώς και από το ακυρωθέν γκολ του Ράσφορντ στο φινάλε, καθώς δεν φάνηκε να υποπίπτει σε φάουλ.

H Αγγλία δέχθηκε έτσι την πρώτη της ήττα στο Γουέμπλεϊ με τον Σάουθγκεϊτ μετά από δέκα αγώνες, με τον Ενρίκε από την άλλη να παίρνει την πρώτη του νίκη με την Ισπανία, η οποία παρεμπιπτόντως τρέχει αήττητο σερί (εξαιρουμένων των ηττών στα πέναλτι) για 25 αγώνες, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ.

Αξίζει παράλληλα να σημειωθεί πως η Ισπανία νίκησε την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ και σε φιλικό το 1981, με έναν άλλον Μάρκος Αλόνσο στην ομάδα της, τον πατέρα αυτού που έπαιξε σήμερα!

Υπενθυμίζουμε πως ο τριμελής όμιλος συμπληρώνεται από την Κροατία, που την Τρίτη (11/9) θα φιλοξενηθεί από την Ισπανία (στις 12/10 το Κροατία-Αγγλία).

Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό με ένα γκολ α λα... Γιουνάιτεντ: σκόραρε ο Ράσφορντ, από ασίστ του Σο, ενώ το γκολ το δέχθηκε ο Ντε Χέα. Με τον Μουρίνιο να βλέπει απ' τις εξέδρες! Ο νεαρός Άγγλος επιθετικός σκόραρε για τέταρτη φορά στους έξι εντός έδρας αγώνες της εθνικής του που βρέθηκε στην ενδεκάδα.

Η «απάντηση» των Ισπανών ήταν άμεση, με τον Σαούλ να σκοράρει με ωραίο πλασέ έπειτα από γύρισμα του Ροδρίγο, ο οποίος στο 32', μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλόνσο, σκόραρε κι ο ίδιος ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Αγγλία δέχθηκε δύο γκολ σε επίσημο εντός έδρας αγώνα της από τον Ιούνιο του 2011, ενώ από τότε δέχθηκε μόλις τέσσερα σε 16 αγώνες.

Στο 35' ο Ντε Χέα έκανε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Ράσφορντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν ο Πίκφορντ που είχε απάντηση σε προσπάθεια του Σαούλ.

Ο Τιάγκο στο 55' έχασε σπουδαία ευκαιρία για το τρίτο ισπανικό γκολ, όταν μετά από μπαλιά του Αλόνσο έπιασε ένα ωραίο σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ η Αγγλία απείλησε σοβαρά δις στο 81ο λεπτό, με τους Ράσφορντ και Κέιν, που δεν κατάφεραν όμως να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 86' η Αγγλία είχε άλλη μια ευκαιρία με τον Ρόουζ, ενώ στο 98' ακυρώθηκε γκολ του Ράσφορντ, μάλλον λανθασμένα, καθώς δεν φάνηκε ο Άγγλος επιθετικός να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ όπως υποδείχθηκε!

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γκόμες, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (53' Ρόουζ), Χέντερσον (64' Ντάιερ), Ντέλε Άλι, Λίνγκαρντ, Κέιν, Ράσφορντ (94' Γουέλμπεκ)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ράμος, Αλόνσο (88' Ινίγο Μαρτίνεθ), Μπουσκέτς, Τιάγκο (80' Σέρχι Ρομπέρτο), Σαούλ, Ίσκο, Ροδρίγο, Ιάγο Άσπας (68').