Πάτησε κορυφή η Ντόρτμουντ, περιποιημένη τριάρα στην Άιντραχτ (vid)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Επιστροφή στο σπίτι της, επιστροφή και στις νίκες για τη Ντόρτμουντ που έκαμψε με 3-1 την αντίσταση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και έπιασε κορυφή...

Στην πρώτη θέση της Bundesliga «σκαρφάλωσε», προσωρινά έστω, η Ντόρτμουντ, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Signal Iduna Park».

Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της τρίτης ημέρας στη Γερμανία, οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο 1-0 με το γκολ του Αμπντού Ντιαλό στο 36ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σεμπάστιαν Χάλερ στο 68΄ αλλά δεν χάρηκαν παρά μόνο για τέσσερα λεπτά, αφού στο 72΄ ο Μάριους Βολφ ξανάδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ.

Η εκ των αντιπάλων του Απόλλωνα στους ομίλους του Europa League έδωσε χώρους στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει κι έτσι ο Πάκο Αλκάθερ βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει το τελικό σκορ, στο 88ο λεπτό.

Οι συνθέσεις:

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Ντιαλό, Σμέλτσερ, Νταχούντ, Ντιλέινι (69′ Βίτσελ), Βολφ, Ρόις, Λάρσεν (58′ Σάντσο), Φίλιπ (67′ Αλκάθερ)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ντα Κόστα, Αμπραάμ, Εντικά, Φαλέτ, Τορό (84′ Μίλερ), Φερνάντες (63′ Ντε Γκουσμάν), Φαμπιάν (63′ Γιόβιτς), Γκατσίνοβιτς, Κόστιτς, Αλέ

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στη Bundesliga:

Παρασκευή (14/9)
Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (36′ Ντιαλό, 72′ Βολφ, 88′ Αλκάθερ / 68′ Αλέ)