Παφίτες... κομάντο στους ημιτελικούς! (VID)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΚΥΠΕΛΛΟ COCA COLA
Μεγάλες στιγμές για την Πάφο FC! Στην πρώτη σεζόν της επιστροφής της στα «σαλόνια», η παφιακή ομάδα προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου...

Μεγάλες στιγμές για την Πάφο FC! Στην πρώτη σεζόν της επιστροφής της στα «σαλόνια» του κυπριακού ποδοσφαίρου, η παφιακή ομάδα προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου!

Στον επαναληπτικό προημιτελικό, το συγκρότημα του Στίβεν Πρέσλι πήρε την πρόκριση με νίκη 2-1 επί της Δόξας, σε συνδυασμό και με το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού στο Μακάρειο.

Σκόρερ για τους νικητές οι Γιάνζα (76') και Φυλακτού (79') και για τους ηττημένους ο Σαντίκ (37'). Πλέον... άνοιξε η όρεξη, κάτι που βροντοφώναξε ο κόσμος στο τέλος του αγώνα.

Αν μία ομάδα άξιζε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν άλλη από τη Δόξα. Στο πρώτο 20λεπτο έκανε αρκετές προϋποθέσεις, κυρίως με τον Κάρλος, χωρίς να κάνει τη μεγάλη φάση. Στον αντίποδα η Πάφος δεν μπορούσε έτσι να απειλήσει την εστία του Γκρεμσλ.

Η Δόξα κατάφερε να σκοράρει στο 37', όταν μετά από σουτ του Κάρλος, ο Σαντίκ μπήκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη η Πάφος σιγά-σιγά κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και με τις αλλαγές του Πρέσλι, μέσα σε ένα τρίλεπτο η Πάφος έφερε τα... κάτω πάνω! Αρχικά με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Πογιέτ στο 76' και ακολούθως με το... χέρι του Φυλακτού στο 79'. Ο διεθνής μέσος έσπρωξε με το χέρι την μπάλα στα δίχτυα του Γκρεμσλ και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει. Ο Λεόντιος Τράττου δεν το είδε.

H Δόξα τα έδωσε όλα για την ισοφάριση και στο 90'+2' ο Σικόρσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία μόνος με τον Γκρεμσλ να τελειώσει προώρα τον αγώνα. Και για καλή του τύχη δεν ήρθε... η τιμωρία, αφού στο 90'+4' η Δόξα έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία με τον Μπα!

ΠΑΦΟΣ FC: Κόπριβετς, Κομπανί, Γιάνζα, Ταραβέλ, Γκουλόν, Φυλακτού, Πογιέτ (63΄ Ρόγκουλιτς), Μοστέφα, Μπρουλς (72΄ Σταύρου), Σικόρσκι, Μπεριγκό (46΄Ντεούλ).

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μπα, Κένιντι, Ιωάννου, Ρεδόνδο, Πουτζιουρής (82΄ Ενγκουενέ), Ενινφούλ, Σισοκό (75΄ Ροντρίγκεζ), Παπαφώτης (62΄ Ναρ), Λουίς Κάρλος, Σαντίκ.