Οριστικό «αντίο» στον τίτλο λέει η ΑΕΛ, διπλό του Ερμή στο Τσίρειο!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Η ομάδα της Αραδίππου νίκησε 2-1 στη Λεμεσό τους γαλαζοκίτρινους οι οποίοι πλέον επικεντρώνονται στη δύσκολη προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη

Οι δύο ήττες από τους πρωτευουσιάνους είχαν ήδη απομακρύνει το πρωτάθλημα από την ΑΕΛ ωστόσο το οριστικό «αντίο» στο όνειρο το είπε την Κυριακή. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από τον Ερμή, έμεινε στο -11 από την κορυφή και πλέον θα κυνηγήσει την έξοδό της στην Ευρώπη, ξεκινώντας τη δεύτερη φάση από την τέταρτη θέση.

Από την άλλη, οι «φτεροπόδαροι» που εξέπληξαν και σε καμία περίπτωση δεν φάνηκαν αδιάφοροι, έφτασαν τους 35 βαθμούς και έχουν διαφορά 4 βαθμών από τη δεύτερη ομάδα του β’ γκρουπ.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Ντε Μέλο (56’) και Μασίνουα (79’), ενώ για την ΑΕΛ μείωσε ο Μαύρου στο 95ο λεπτό.

Ο αγώνας

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΛ που παρά τις ευκαιρίες της όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς οι κεφαλιές των Σοάρες και Λαφράνς ήταν άστοχες ενώ αυτή του Σάσι στο τέλος του πρώτου μέρους αποκρούστηκε από τον Στυλιανού. Ο Ερμής δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι δικαιούνταν πέναλτι στο 5ο λεπτό, για κράτημα του Χριστοφή στον Πίτι.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ανήκε στους γαλαζοκίτρινους αλλά η κεφαλιά του Λαφράνς πέρασε έξω και ο Ερμής στην πρώτη του καλή φάση άνοιξε το σκορ «παγώνοντας» το Τσίρειο, μετά από σουτ του Ντε Μέλο που νίκησε τον Ρομό (56’).

Στο 66’ η ΑΕΛ έχασε ακόμη μία ευκαιρία με κεφαλιά (Μιτρέα), ενώ στο 70’ είχε διπλή ευκαιρία, με τον Αρουαμπαρένα να σουτάρει, τον Στυλιανού να αποκρούει και τον Μαύρου στην επαναφορά να μην μπορεί να σκοράρει με το κεφάλι.

Και αφού οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν ακόμη μία ευκαιρία με τον Αρουαμπαρένα, στο 79’ ήρθε το 0-2 για τον Ερμή, με τον Μασίνουα να φεύγει σε τετ-α-τετ απέναντι στον Ρομό και να πλασάρει εύστοχα.

Η ΑΕΛ πίεσε στο τελευταίο διάστημα για να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, σκοράροντας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Μαύρου (1-2), αλλά ήταν πια πολύ αργά.

ΑΕΛ: Ρόμο, Χ. Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα, Φορτούνα (64' Μαύρου), Νικολάου, Σοάρες (58' Aρουαμπαρένα), Μπλάνκο (20' Γεωργιάδης), Μέσκα, Πίτι, Σάσι

ΕΡΜΗΣ: Στυλιανού, Χριστοφή, Ντε Μέλο, Αρτάμπε, Μαρτίνιουκ, Ντε Βρίσε, Μαϊσουράτζε (45' Χριστόφ), Ψάλτης, Λίλλης (78' Κέζος), Παγιές (83' Αλεξίου), Μασίνουα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιτρέα / Μασίνουα, Ψάλτης, Ντε Μέλο, Λίλλης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Σκαπούλλης