Ομόνοια-ΕΝΠ: Το ένα αρκούσε και πάλι

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και στο δεύτερο τους παιχνίδι, οι πράσινοι επικράτησαν με 1-0, κάνοντας το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε η Ομόνοια.

Όπως και στην πρεμιέρα τους, έτσι και στον δεύτερο τους αγώνα, οι πράσινοι επικράτησαν με 1-0, αυτή τη φορά της Ένωσης για την 3η αγωνιστική στο ΓΣΠ, χάρη σε γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 25ο λεπτό από ασίστ του Ζίβετς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του ως βασικός.

Ομόνοια: Έτσι άνοιξε λογαριασμό ο Ντάρμπισαϊαρ (video)

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη από τους Παραλιμνίτες και δίκαια πήρε το τρίποντο, αν και προβλημάτισε κάπως το γεγονός πως παρότι είχε πάμπολλες τελικές προσπάθειες, δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να «καθαρίσει» το παιχνίδι, μένοντας ξανά με το άγχος μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πλέον, το τριφύλλι συνεχίζει «απόλυτο» με έξι βαθμούς, ενώ η Ένωση έμεινε στους μηδέν, δεχόμενη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τζαΐλσον αποχώρησε τραυματίας στις καθυστερήσεις, με τον Μανρίκε να τον αντικαθιστά για το τελευταίο τρίλεπτο κάνοντας το ντεμπούτο του, ενώ στο 96’ αποβλήθηκε ο Αμπαρτζουμιάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Υπενθυμίζουμε πως ο αγώνας, τον οποίον παρακολούθησαν από κοντά περισσότεροι από 7.000 φίλαθλοι, ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση.

Ο αγώνας…

Προς έκπληξη αρκετών, η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα ήταν η Ένωση που στο 3’ μάλιστα σκόραρε με κεφαλιά του Μαϊσουράντζε, που σωστά πάντως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι βυσσινί απείλησαν με σουτ του Πίττα που αποκρούστηκε.

Η πρώτη φάση για την Ομόνοια ήρθε στο 16’ με την αδύναμη κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ, ενώ το δυνατό σουτ του Σοάρες στο 18ο λεπτό πέρασε λίγο έξω. Ενδιάμεσα, οι Παραλιμνίτες είχαν άλλο ένα σουτ με τον Πίττα.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, καθώς μετά από κλέψιμο του Ζίβετς, ο Σλοβένος έδωσε ωραία ασίστ στον Ντάρμπισαϊαρ που με πλασέ έκανε το 1-0.

Το τριφύλλι «ξύπνησε» μετά το γκολ του κι έχασε ευκαιρίες για δεύτερο. Στο 27’ η κεφαλιά-ψαράκι του Ζίβετς ήταν άστοχη, στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ αποκρούστηκε στη γραμμή κι ακολούθως ο Κλέιμαν έσωσε στο σουτ του Ραμίρες, ενώ ο πορτιέρο της Ένωσης απέκρουσε και το δυνατό σουτ του Γκόμεθ στο 29’.

Η Ομόνοια συνέχισε να είναι καλύτερη και να ψάχνει το δεύτερο γκολ, κυρίως με μακρινά σουτ, όπως αυτά των Ραμίρες (37’), Σοάρες (38’) και Μόντες (42’), ενώ ο νεαρός Ισπανός στο 39’ είχε απειλήσει μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ το οποίο απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη, η πρώτη φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Πίττα στο 52’ που απέκρουσε ο Μεχίας. Οι πράσινοι απείλησαν στο 55’ με τον Ζίβετς που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, ενώ το νέο σουτ του Σλοβένου στο 65’ ήταν άστοχο.

Στο 67’ δόθηκε έμμεσο μετά που ο Ισραηλινός πορτιέρο της ΕΝΠ πήρε την μπάλα με το χέρι έπειτα από γύρισμα αμυντικού, όμως το σουτ του Ντάρμπισαϊαρ από την πάσα του Γκόμεθ βρήκε στα σώματα.

Η Ένωση είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 79ο λεπτό, με την κεφαλιά του νεοεισελθόντα Ουντόζι μετά από εκτέλεση κόρνερ να φεύγει μόλις έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό η Ομόνοια έχασε διπλή ευκαιρία για δεύτερο γκολ, καθώς το σουτ του Εντρένα αποκρούστηκε από τον Κλέιμαν κι αυτό του Σοάρες κόντραρε.

Οι πράσινοι είχαν πλέον φορτσάρει εκ νέου και προσπάθησαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Το σουτ του Μόντες στο 82’ πέρασε λίγο έξω, αυτό του Σοάρες στο επόμενο λεπτό βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο των βυσσινί, ενώ η εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ στο 84’ κόντραρε.

Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν το μακρινό δυνατό σουτ του Μαϊσουράτζε στο 88' που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μεχίας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Τζαΐλσον (93’ Μανρίκε), Πρτσε, Βύντρα, Λόπεθ, Σοάρες, Γκόμεθ, Μόντες, Ζίβετς (89’ Λόρα), Ραμίρες (61’ Εντρένα), Ντάρμπισαϊαρ

ΕΝΩΣΗ: Κλέιμαν, Σερμπάκοφ, Κουμής (73’ Ουντόζι), Ζάρατε, Χαρμπατζουμιάν, Ολίβα, Μέρτακκας, Ράσμουσεν (79’ Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λόπεθ (74’), Σοάρες (90’) / Αμπαρτζουμιάν (69’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν (96’, 2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεόφυτος Νεοφύτου