Όλα στραβά κι ανάποδα στη Λιθουανία για τον Απόλλωνα...

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EUROPA LEAGUE
Ένα αποτέλεσμα που μόνο απογοήτευση μπορεί να φέρει, αφού η εικόνα του αγώνα δεν ήταν ούτε καν για ισοπαλία! Κι όμως, στο τέλος χάθηκε και το 0-0...

Μετά από έναν αγώνα που κράτησε... τρεις ώρες (!) ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 1-0 μέσα στη Λιθουανία από τη Στούμπρας και θα χρειαστεί να κάνει ανατροπή στον επαναληπτικό, αν θέλει να προκριθεί στον 2οο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ένα αποτέλεσμα που μόνο απογοήτευση μπορεί να φέρει, αφού η εικόνα του αγώνα δεν ήταν ούτε καν για ισοπαλία! Κι όμως, στο τέλος χάθηκε και το 0-0, όταν στο 90’ όλος ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά και άφησε πολύ γήπεδο διαθέσιμο στους Λιθουανούς, οι οποίοι βγήκαν στην αντεπίθεση και σκόραραν με τον Ματσαρασβίλι.

Μπόρα ήταν και... δεν πέρασε!

Μια ξαφνική μπόρα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν η αιτία να χαλάσει το παιχνίδι, να επηρεάσει την εξέλιξή του και εν τέλει και το τελικό αποτέλεσμα. Γιατί είναι βέβαιο πως υπό... κανονικές συνθήκες, ο Απόλλωνας δεν θα είχε πρόβλημα να επικρατήσει κόντρα σε μια ομάδα η οποίο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού απλά τον παρακολουθούσε.

Στο 28ο λεπτό ο Γεωργιανός διαιτητής Βαντακχόρια έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια, αφού η καταρρακτώδης βροχή δεν επέτρεπε τη συνέχεια του αγώνα. Το γήπεδο είχε μετατραπεί σε πισίνα και δεν ήταν δυνατό να παίξουν οι παίκτες υπό αυτές τις πολύ επικίνδυνες συνθήκες.

Εκεί που όλοι πίστεψαν πως δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτό το παιχνίδι, μετά από δύο ελέγχους του γηπέδου και αφού σταμάτησε για λίγο η βροχή, ο Βαντακχόρια αποφάσισε την επανέναρξη του αγώνα. Το γήπεδο ήταν χάλια και τελικά δεν αποφεύχθηκε ο τραυματισμός, με τον Κέβιν Μπρου, στο ντεμπούτο του με τον Απόλλωνα, να αποχωρεί με τράβηγμα στο 75ο λεπτό, δίνοντας τη θέση του στον Καρώ, ο οποίος επίσης έκανε ντεμπούτο.

Οι φάσεις του αγώνα

Στο 11’ ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει, όταν από το δυνατό φάουλ του Μάρκοβιτς από μακριά, η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Γιοσβιάκι.

Στο 19’ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Μάρκοβιτς να πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα από αριστερά και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά μετά (21’) ο Γιώργος Βασιλείου άγγιξε το γκολ, όμως η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γιοσβιάκι.

Έξι λεπτά μετά την επανέναρξη (35’), ο Φώτης Παπουλής έχασε νέα ευκαιρία για το 0-1, όταν μετά από απόκρουση του Γιοσβιάκι σε κεφαλιά του Μάρκοβιτς, δεν μπόρεσε, μισό μέτρο από το ανυπεράσπιστο τέρμα να βρει σωστά την μπάλα, λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου.

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών, ο Σαρδινέρο με σουτ από το ύψος της περιοχής δοκίμασε για άλλη μια φορά την ετοιμότητα του Γιοσβιάκι, ο οποίος και πάλι είπε «όχι».

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάρα πολύ, ως αποτέλεσμα των δύο διακοπών και της κακής διάθεσης των παικτών. Έπρεπε να φτάσουμε αργά στο παιχνίδι για να δούμε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Στο 74’ ο Παπουλής έκανε την αγαπημένη του κίνηση εντός της περιοχής και πλάσαρε, για να στείλει την μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία.

Στο 85’ ο Σάσα Μάρκοβιτς, μετά από μπαλιά του Πέδρο, αστόχησε για πολύ λίγο με κεφαλιά από κοντά. Αφού, λοιπόν, ο Απόλλωνας δεν σκόραρε, στη μοναδική της ευκαιρία στο ματς, η Στούμπρας το έκανε στο 90’ στην αντεπίθεση, με τον Απόλλωνα να έχει βγει αδικαιολόγητα όλος μπροστά και να αφήνει πολύ κενό γήπεδο.

Διαιτητής: Γκιόργκι Βαντακχόρια .

Κίτρινες:  53’ Γαλκεβίσκιους / 30’ Σκέμπρι, 79’ Σακέτι.

ΣΤΟΥΜΠΡΑΣ: Γιοσβιάκι, Σερκάουσκας, Σαντάουσκας, Αλμέιδα, Ναζαρέ, Βιλέλα, Μπισί, Αγκοστίνιο, Σοάρες (86’ Αλ-Τζαζάσι), Γαλκεβίσκιους (82’ Ματσαρασβίλι), Μπουχαρέμπ (67’ Λίου).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Βασιλείου, Γιούστε, Κυριάκου, Πέδρο, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Μπρου (75’ Καρώ), Σκέμπρι (68’ Πίττας), Παπουλής (88’ Πολίτσι), Σαρδινέρο.

Γέμισαν τα ρωσικά ταμεία από τους επισκέπτες λόγω Μουντιάλ!

Πολίτης Sports, 22:25 (τελευταία ενημέρωση 22:25)

Έβαλε... χειροπέδες στον Λαμέλα η Τότεναμ (vid)

Πολίτης Sports, 22:05 (τελευταία ενημέρωση 22:05)

ΑΠΟΕΛ: Ο κατ'οίκον περιορισμός του Τάαμαρι και τα αγωνιστικά ζητήματα

Πολίτης Sports, 21:40 (τελευταία ενημέρωση 21:40)