Οκτώ γκολ και ερυθρόλευκο «διπλό» στο Παραλίμνι!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Σε ένα παιχνίδι χωρίς άμυνες και με επιθέσεις «φωτιά», η ομάδα της Αμμοχώστου πέρασε με νίκη από το «Τάσος Μάρκου» κόντρα στους βυσσινί

Αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου και των... επιεικώς απρόσεκτων αμυνών ήταν ο αγώνας που έγινε στο «Τάσος Μάρκου» το βράδυ της Κυριακής!

Νικήτρια ήταν η Νέα Σαλαμίνα, που σε ένα παιχνίδι με οκτώ γκολ επικράτησε με 5-3 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, κάνοντας «διπλό» στην πρεμιέρα των δύο ομάδων που διεξήχθη στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Για τους ερυθρόλευκους δύο γκολ σκόραρε ο Τιάγκο (4', 45') ενώ τα άλλα σημειώθηκαν από τους Κωστή (45+7'), Κίνγκσλεϊ (53') και Ελουντού (78'). Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Πίττα (36'), Ρασμούσεν (61') και Αμπαρτζουμιάν (85').

Αξίζει να σημειωθεί ο αγώνες διεκόπη για ένα επτάλεπτο στο πρώτο μέρος (37'-44'), λόγω διακοπής ρεύματος στο στάδιο του Παραλιμνίου.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Η Νέα Σαλαμίνα άνοιξε το σκορ στην πρώτη της προσπάθεια, όταν στο 3ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας και δύο αποκρούσεις του Κλέιμαν, ο Τιάγκο έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο των βυσσινί (0-1), ο οποίος στο 11’ απέτρεψε το δεύτερο γκολ με ωραία απόκρουση σε μακρινό σουτ του Κορέια.

Η Ένωση δυσκολευόταν να επιτεθεί με αξιώσεις και η πρώτη της σημαντική φάση ήρθε στο 26’, με τον Βεσελόφσκι να σώζει το σουτ του Ολίβα, όπως έκανε και τρία λεπτά αργότερα στην προσπάθεια του Αμπαρτζουμιάν.

Στο 31’ οι γηπεδούχοι που είχαν πλέον κερδίσει μέτρα έχασαν νέα ευκαιρία με το σουτ του Πίττα να περνά μόλις έξω, όμως ο Κύπριος άσος κατάφερε στην επόμενη του προσπάθεια να ισοφαρίσει, όταν μετά από μακρινή μπαλιά (36') πρόλαβε να «τσιμπήσει» την μπάλα και να την περάσει πάνω από τον Βεσελόφσκι (1-1).

Στο 37ο λεπτό ο αγώνας διεκόπη για επτά λεπτά λόγω διακοπής ρεύματος και με την επανέναρξη η Νέα Σαλαμίνα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (1-2), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τιάγκο στο 44’.

Μάλιστα, στο 45+7’ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε τρίτο γκολ, με ωραίο δυνατό σουτ του Κωστή μετά από όμορφο συνδυασμό των φιλοξενουμένων (1-3).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ρυθμό πεσμένο όμως στο 53’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τέταρτο γκολ με τον Κίνγκσλεϊ που πλάσαρε εύστοχα τον Κλέιμαν (1-4).

Οι Παραλιμνίτες μείωσαν σε 2-4 στο 61ο λεπτό με κεφαλιά του Ρασμούσεν, ενώ στο 70’ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια ανάσα από το πέμπτο γκολ, καθώς το κοντινό πλασέ του Κίνγκσλεϊ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το πέμπτο γκολ στο 78ο λεπτό, με τον Ελουντού που ευστόχησε στο τετ-α-τετ απέναντι στον Κλέιμαν (2-5), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου στο 86’ σε 3-5 με τον Αμπαρτζουμιάν.

Η Ένωση πίεσε μπας και ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 92' έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Πίττα που νικήθηκε από τον Βεσελόφσκι, έτσι το 3-5 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΕΝΩΣΗ (Κώστας Σακκάς): Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (74’ Βαλλιάνος), Ρίλεϊ, Εκίθα, Ενόχ, Σερμπάκοφ (46’ Φράγκος [73’ Κοσμάς]), Ζάρατε, Πίττας, Ουντόζι, Ρασμούσεν.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Ντομίνγκεζ, Γκολομπάρ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μιντίκκης, Κωστή, Μαργκάσα, Τιάγκο (91' Νουρ), Ελουντού, Κίνγκσλεϊ (82’ Σικόρσκι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εκίθα (44'), Αμπαρτζουμιάν (55') / Κορέια (49'), Μαργκάσα (92')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Nικόλας Νεοκλέους