Οκτάρα με σόου του «37άρη» Μέσι η Μπαρτσελόνα! (video)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ
Η Ουέσκα έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο Καμπ Νου και το πλήρωσε δεχόμενη επτά γκολ από τους Καταλανούς, που έφτασαν στο 3/3

Άστραψε και βρόντηξε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Ουέσκα, που... τόλμησε να προηγηθεί στο Καμπ Νου με γκολ του Κούτσο στο 3ο λεπτό.

Οι Καταλανοί διέσυραν με 8-2 την αντίπαλό τους υποχρεώνοντάς την στην πρώτη ήττα της ιστορία της στη La Liga (είχε ξεκινήσει με νίκη και ισοπαλία), με τον Μέσι να κάνει... πάρτι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ σκόραρε δις κι έδωσε δύο ασίστ, ενώ η Ουέσκα είναι η 37η ομάδα στην οποία σκοράρει στην Primera Division, διευρύνοντας το δικό του ρεκόρ, καθώς τον Φεβρουάριο κόντρα στη Χιρόνα τις έκανε 36 ξεπερνώντας τον Ραούλ (35).

Παράλληλα, ο αστέρας των μπλαουγκράνα έγινε ο πρώτος παίκτης που φτάνει τις 150 ασίστ τον 21ο αιώνα στη La Liga.

Ο Μέσι σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) στο 16ο λεπτό καθώς και το 6-2 στο 61', ενώ έδωσε τις ασίστ στον Ράκιτιτς για το πέμπτο γκολ (52') και στον Άλμπα για το έβδομο (81').

Ιδιαίτερα ανεβασμένος ήταν και ο Σουάρες που επίσης σκόραρε δύο γκολ (39', 93') ενώ έδωσε και ασίστ στον Ντεμπελέ (48'). Το άλλο γκολ της Μπαρτσελόνα σημειώθηκε από αυτογκόλ του Πουλίδο (24'), ενώ η Oυέσκα είχε μειώσει προσωρινά σε 3-2 με τον Γκαγιάρ στο 42'.

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε λοιπόν το απόλυτο των βαθμών και μετά από τρεις αγωνιστικές είναι στην πρώτη θέση παρέα με τη Ρεάλ, ενώ η Ουέσκα έμεινε στους τέσσερις βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως το τελευταίο 8-2 στη La Liga ήταν πριν από 57 χρόνια και ήταν και τότε στο Καμπ Νου, από την Μπαρτσελόνα κόντρα στη Γρανάδα (19/3/1961).

Η Ουέσκα μετρά πλέον 16 γκολ σε δύο επισκέψεις της στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα (8-1 για το κύπελλο το 2014), αν και έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο Καμπ Νου επί Βαλβέρδε!

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ζόρντι Άλμπα, Ουμτιτί (65' Λενγκλέ), Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς (71' Βιδάλ), Μπουσκέτς (76' Άρτουρ), Κουτίνιο, Ντεμπελέ, Μέσι, Σουάρες

Ουέσκα (Λέο Φράνκο): Βέρνερ, Λουισίνιο, Ετσέιτα, Μαγιοράλ, Μιραμόν, Μούστο, Μελέρο, Γκόμεθ, Γκαγιάρ (65' Σεμέδο), Ερνάντες (72' Άβιλα), Λόνγκο (58' Γκιουρλέρ)

Αυγουστή: «Μαραζωμένοι οι παίκτες στα αποδυτήρια»

Πολίτης Sports, 22:47 (τελευταία ενημέρωση 22:47)

Ινζάγκι: «Στο δεύτερο ημίχρονο φοβήθηκα τον Απόλλωνα»

Πολίτης Sports, 22:30 (τελευταία ενημέρωση 22:30)