Ο Σοάρες «μίλησε» τελευταίος στο ΓΣΖ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA

Η Ομόνοια σε φιλική αναμέτρηση, επικράτησε του Ερμή στο στάδιο ΓΣΖ με 3-2, με τα γκολ των Νταρμπισάιαρ, Μόντες και Άλεξ Σοάρες...

Η εξέλιξη του αγώνα...

Η Ομόνοια μπήκε μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα μόλις στο 4' ο Μαύρου να εκμεταλλευτεί το λάθος του Μεξικανού γκολκίπερ της Ομόνοιας, Μεχία και να «γράψει» το 1-0.

Το δεύτερο κυπριακό γκολ για την ομάδα του Κώστα Καϊάφα ήρθε στο 33ο λεπτό από τον Χριστοδούλου. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο τεχνικός των «Φτεροπόδαρων» παρέταξε την ομάδα του με 5 Κύπριους ποδοσφαιριστές.

Στην επανάληψη, ο Χουάν Κάρλος Ολίβα προχώρησε σε αρκετές αλλάγές και τις θέσεις των Ζίβετς, Αλμπίν, Μανρίκε, Λόε και Κατελάρης πήραν οι Μόντες, Εντρένα, Λόπες, Σοάρες και Πρτσέ.

Οι Πράσινοι στο 50' κέρδισαν πέναλτι και ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ, ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στο πλεκτό του Φιρινίδη.

8 λεπτά αργότερα, ο άγγλος φορ απέτυχε να ξαναευστοχήσει από την εσχάτη των ποινών, σε πέναλτι που υποδείχθηκε σε ανατροπή του Άλεξ Σοάρες.

Παρά το χαμένο τετ-α-τετ του Εντρένα στο 61', ο Μόντες έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια από δεξιά και διεισδύοντας στα αντίπαλα καρέ με σουτ «νίκησε» τον Παπαδόπουλο.

Δύο λεπτά πρίν το φινάλε ο Σοάρες διαμόρφωσε το τελικό 2-3 μετά από το παράλληλο γύρισμα του Εντρένα στο ύψος του πέναλτι.

Ερμής: Φιρινίδης, Ντίντακ, Κουατζίκα, Εμπαλό, Χριστοδούλου, Μπανούσης, Πηλέας, Μαύρου, Κιπιάνι,  Πουτζουρής, Ταραλίδης

Ομόνοια: Μεχία, Ενρίκες (Τζιωνής 71'), Γκαφούρ, Μανρίκε (Λόπεθ 46'), Κατελάρης (Πρτσέ 46'), Λόρα (Φώτη 71'), Λόε (Σοάρες 46'), Γκόμεθ, Ζίβετς (Εντρένα 46'), Αλμπίν (Μόντες 46'), Ντάρμπισαιρ (Γκρίνιτς 65')