Ο Ορφέας συμπλήρωσε την 16άδα του πρωταθλήματος ένταξης ΣΤΟΚ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Ο Ορφέας Λευκωσίας νίκησε με 6-5 την ΑΠΕΠ Πελενδρίου στα πέναλτι και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των 16 του πρωταθλήματος ένταξης ΣΤΟΚ
Ο Ορφέας Λευκωσίας πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του πρωταθλήματος ΣΤΟΚ.

Στον αγώνα της Πέμπτης νίκησε 6-5 στα πέναλτι την ΑΠΕΠ Πελενδίου (2-2 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και έγινε η ομάδα που θα συμπληρώσει την 16άδα.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Η ενημέρωση για τον αγώνα από τον Ορφέα:

«Σε ένα αγώνα ακατάλληλο για καρδιακούς, ευαίσθητους και ευσυγκίνητους, ο Ορφέας κέρδισε με 6-5 στα πέναλτι την ΑΠΕΠ Πελενδρίου και πέρασε στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος ένταξης της ΣΤΟΚ.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ορφέας τον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αντίθετα, η ΑΠΕΠ προηγήθηκε στο 40' με 0-1 μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

Μονόλογος της ομάδας μας στο δευτερο ημίχρόνο που κατάφρε να ισοφαρίσει σε 1-1 γύρω στο 70' μετά από σέντρα του Γ. Χριστοφή και κεφαλιά του Δ. Αριστοδήμου, ενώ οι ίδιοι παίκτες συνεργάστηκαν για το 2-1 στο 93', ωστόσο μια απροσεξία πίσω στην άμυνα έφερε το 2-2 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και ακολούθως στα πέναλτυ όπου ο Ορφέας κέρδισε με 6-5.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ΑΠΕΠ Πελενδρίου στη νέα ποδοσφαιρική σεζόν και ήταν σίγουρα χαρά μας που αγωνιστήκαμε με το ιστορικό αυτό σωματείο».

ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΓΙΑΞΗΣ, 10:30 (τελευταία ενημέρωση 10:30)