Ο Γκόμεθ έσωσε την Ομόνοια απ' της Αλκής τα «δόντια»!

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ CYTA
Χάρη σε γκολ του Ισπανού από εκτέλεση φάουλ και πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθεί, οι πράσινοι νίκησαν 2-0 τους Λαρνακείς που είχαν δύο δοκάρια

Με αγχωτικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια, που επικράτησε με 2-0 της Αλκής στο στάδιο «Αμμόχωστος» για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πρώτη του δεύτερου γύρου.

Αμφότερα τα γκολ των πρασίνων σημείωσε ο Γιόρντι Γκόμεθ με στατικές φάσεις, καθώς στο 29' άνοιξε το σκορ με εκτέλεση φάουλ και στο 79' διπλασίασε τα γκολ του και της ομάδας του με πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθεί, κι αφού λίγα λεπτά νωρίτερα οι Λαρνακείς είχαν δύο δοκάρια!

Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της Ομόνοιας, η οποία ανέβηκε στους 16 βαθμούς πιάνοντας στην έκτη θέση την Ανόρθωση (παίζει την Κυριακή με Δόξα), ενώ από την άλλη, η Αλκή δέχθηκε την ένατη της ήττα κι έμεινε στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς, όσους έχει κι ο Ερμής (Δευτέρα με ΑΕΛ).

Ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια της Ομόνοιας σε αγώνα πρωταθλήματος έκανε ο Παναγή, με τους πράσινους να κρατούν μόλις για τρίτη φορά απαραβίαστη την εστία τους, ενώ για πρώτη φορά αγωνίστηκε και ο Λόε (αλλαγή).

Ο αγώνας…

Αν και η Ομόνοια ήταν αυτή που δημιούργησε δυο-τρεις προϋποθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, την πρώτη καλή φάση την είχαν οι γηπεδούχοι, με το σουτ του Χριστοφή στο 13ο λεπτό το οποίο αποκρούστηκε σωτήρια από τον Βύντρα, ο οποίος έδιωξε και στην προσπάθεια του Σπόλιαριτς αμέσως μετά.

Οι πράσινοι δυσκολεύονταν να γίνουν απειλητικοί και οι επόμενες φάσεις ήταν επίσης για την Αλκή, με την κεφαλιά του Φλόρες στο 15’ και το σουτ του Σπόλιαριτς στο 21’, που δεν ανησύχησαν πάντως τον Παναγή.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 29ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ, χάρη σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ που έκανε το 0-1, με την πρώτη τελική του τριφυλλιού στο παιχνίδι.

Στο 36’ το σουτ του Κούσουλου ήταν άστοχο, ενώ στο 43’ η Αλκή έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Κάρλος να μην μπορεί να νικήσει τον Παναγή που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Αλκή είχε την πρώτη φάση και στην επανάληψη, όμως το σουτ του Μπελαμεϊρί στο 49’ (μετά από αυτό του Κάρλος που κόντραρε) βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Ομόνοιας.

Σταδιακά οι πράσινοι ανέβηκαν και στο 56’ ο Ντάρμπισαϊαρ είχε ευκαιρία με κεφαλιά που απέκρουσε ο Πάρντο, ο οποίος έσωσε εντυπωσιακά και στο επόμενο λεπτό, στο ωραίο σουτ του Σοάρες.

Στο 62’ ο Ντάρμπισαϊαρ δεν πρόλαβε την μπαλιά του Λόπεθ, στο 64’ ο Ραμίρες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πάρντο και στα επόμενα λεπτά ήταν σειρά της Αλκής να χάσει ευκαιρίες, με τον Σπόλιαριτς μάλιστα να βρίσκει δύο φορές δοκάρι, στο 66’ με δυνατό σουτ και το 75’ με εκτέλεση φάουλ!

Παρ’ όλα αυτά, αφού πρώτα γλίτωσε την ισοφάριση, η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει δεύτερο γκολ και να «τελειώσει» το παιχνίδι, με τον Γκόμεθ στο 79’ να κάνει το 0-2 με εκτέλεση πέναλτι, που πάντως δεν έπρεπε να δοθεί, καθώς όχι μόνο ο Φλόρες φάνηκε να αγγίζει την μπάλα με τον ώμο κι όχι με το χέρι, αλλά αυτό συνέβη ξεκάθαρα εκτός περιοχής.

Η Αλκή πλέον είχε συμβιβαστεί με την ήττα και η ομάδα που έψαξε περισσότερο το επόμενο γκολ ήταν το τριφύλλι, όμως παρά τις προϋποθέσεις που δημιούργησε δεν έφτιαξε κάποια καλή ευκαιρία και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Σταύρου (67’ Ηλία), Γκαντάτσια, Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρί (92' Κωνσταντίνου), Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (38’ Χαραλάμπους), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Λόρα, Βύντρα, Πρτσε, Μανρίκε (38’ Λόπεθ), Κούσουλος, Γκόμεθ, Σοάρες, Τζαΐλσον (60’ Λοέ), Αντόνια (33’ Ντάρμπισαϊαρ), Ραμίρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυπριανού (16’), Κάρλος (33’), Καντάτσια (51’), Μπελαμεϊρί (88') Ραμίρες (90')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Αναστασίου

Πολίτης Sports, 21:36 (τελευταία ενημέρωση 21:36)

Στα… ίχνη του Δαβίδ η Αλ Αΐν-Έριξε στο καναβάτσο την Ρίβερ Πλέιτ (vid)

Πολίτης Sports, 21:13 (τελευταία ενημέρωση 21:13)