Νίκησαν τους Δανούς ερασιτέχνες Νέμετς και Ντούρις

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /ΔΙΕΘΝΗ ΝΕΑ

Η εθνική Σλοβακίας με τους παίκτες της Πάφου και της Ανόρθωσης επικράτησε με 3-0 της Δανίας των ερασιτεχνών σε φιλικό που έγινε το βράδυ της Τετάρτης

Με 3-0 επικράτησε η Εθνική Σλοβακίας της... «Εθνικής» Δανίας, σε φιλικό που έγινε το βράδυ της Τετάρτης ενόψει των πρώτων αγώνων των δύο χωρών στο Nations League.

Ο αγώνας είχε μια μεγάλη ιδιαιτερότητα καθώς οι Δανοί έπαιξαν με ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές από την τρίτη και τέταρτη κατηγορία της χώρας, ακόμη και από το φούτσαλ, λόγω της διαμάχης των διεθνών με την ομοσπονδία. Όπως έγινε γνωστό από την Τρίτη, η Δανία ήταν αναγκασμένη να παραταχθεί με... όποιους κι όποιους, ώστε να μην αποκλειστεί από τις διοργανώσεις της UEFA!

Με τη Σλοβακία, που πήρε πάντως... χαλαρά το παιχνίδι και δεν διέσυρε, όπως θα μπορούσε, την αντίπαλό της, έπαιξαν και οι επιθετικοί της Πάφου και της Ανόρθωσης.

Ο Άνταμ Νέμετες ξεκίνησε βασικός στην αναμέτρηση και μάλιστα πέτυχε το πρώτο γκολ στο 11ο λεπτό, με τον Μιχάλ Ντούρις να τον αντικαθιστά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Τα άλλα γκολ των Σλοβάκων σκόραραν οι Ρούσνακ (37')και ο Δανός Φογκτ με αυτογκόλ (79').

Όσον αφορά τα επαγγέλματα των ποδοσφαιριστών που έπαιξαν χθες με την Εθνική Δανίας; Όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο Κέμπελ είναι οικοδόμος, ο τερματοφύλακας Λάρσεν σύμβουλος πωλήσεων, ο Βόλεσεν μαθητής, ο Μπόμελουντ μαραγκός, ο Γιόργκενσεν δεσμοφύλακας, ο Μπάνις σύμβουλος, ο Σκράερ μαθητής λυκείου, ο Γιόχανσον... Youtuber (!), κατά δήλωση του ιδίου, ενώ ο Χολμ είναι άνεργος και παίζει ποδόσφαιρο για χόμπι!