Νίκη-σωτηρία ο Απόλλωνας στους «Ζωσιμάδες» (pic)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /EΛΛΑΔΑ
Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί ενδεχομένως και με παραμονή πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης στους «Ζωσιμάδες» με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα...

Στην πιο κρίσιμη ίσως φάση του πρωταθλήματος ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του (1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα) και ταυτόχρονα pragmatopo;ihse το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στη Super League.

Η εξ εναβολής αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κρίθηκε με το τέρμα του Ναδάλες στο 33΄, ωστόσο, η φάση που έπαιξε κομβικό ρόλο στην εξέλιξη της σημειώθηκε στο 29΄, όταν οι Γιαννιώτες κέρδισαν πέναλτι.

Ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ, Πέδρο Κόντε ανέλαβε να το εκτελέσει, ωστόσο, νικήθηκε από τον Χουάντερσον και τέσσερτα λεπτά αργότερα ήρθε το προβάδισμα από τον Ισπανό.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Ο Κύργιας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης έσωσε την ομάδα του, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Αυτή ήταν και η μοναδικη μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη και ο Απόλλωνας πήρε σπουδαία νίκη, που ενδεχομένως να ισοβαθμεί και με σωτηρία.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Βιντάλ (46' Νικολιάς), Τζημόπουλος, Γιάκος (74' Χέλκβιστ), Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Λίλα, Μιχαήλ, Καρανίκας (78' Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Κόντε

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (83' Στόουκς), Ελμπάζ (75' Κούρος), Παπάζογλου, Στάθης, Χουάρες (79' Μενδρινός)

Ο Ζβέρεφ νίκησε τους καλύτερους και το Λονδίνο υποκλίθηκε! (videos)

Πολίτης Sports, 22:21 (τελευταία ενημέρωση 22:21)

Πασκουάλ: «Ο Παππάς έπαιξε εξαιρετικά»!

Πολίτης Sports, 21:51 (τελευταία ενημέρωση 21:51)

Μπλατ: «Όταν ο Καλάθης ήρθε στην Ελλάδα πόσο έπαιζε;»

Πολίτης Sports, 21:34 (τελευταία ενημέρωση 21:34)