Νίκη με σούπερ Ίρβινγκ για Καβαλίερς (τα αποτελέσματα του ΝΒΑ)

ΑΘΛΗΤΙΚΑ /NBA
Οι Καβαλίερς ανέβηκαν στο 46-23 μετά τη νίκη επί των Λέικερς με 125-120, σε ένα ματς όπου ο Ίρβινγκ σημείωσε 46 πόντους - 40 πόντους έβαλε ο Ράσελ

Λέικερς - Καβαλίερς 120-125

Οι Καβαλίερς ανέβηκαν στο 46-23 μετά τη νίκη επί των Λέικερς με 125-120, σε ένα ματς όπου ο Ίρβινγκ σημείωσε 46 πόντους.

Μετά την ήττα από τους Κλίπερς, οι Καβαλίερς, νίκησαν την άλλη ομάδα του Λος Άντζελες με 125-120.

Έτσι, οι πρωταθλητές ανέβηκαν στο 46-23, ενώ οι «λιμνάνθρωποι» έπεσαν στο 20-50.

Οι Λέικερς το πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά το 43-28 επί μέρους σκορ στην 4η περίοδο οδήγησε τους «Καβς» στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ο Ίρβινγκ με 46 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν πέτυχε 34 κι ο Λοβ 21.

Για τους Λέικερς, ο Ράσελ σημείωσε 40 πόντους κι ο Κλάρκσον 19.

Τα δωδεκαλεπτα: 28-31,31-24,33-27,28-43

Σπερς - Κινγκς 118-102

Οι Κινγκς ηττήθηκαν από τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο με 118-102, με τον Παπαγιάννη να έχει βοηθάει στα ριμπάουντ, ενώ ο Κουφός είχε μέτρια εικόνα.

Στο 27-43 έπεσαν οι Κινγκς μετά την ήττα τους από τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο με 118-102.

Ο Κώστας Κουφός σε 15 λεπτά αγώνα είχε 5 ριμπάουντ και 5 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης έπαιξε 24 λεπτά και μέτρησε 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σακραμέντο ήταν ο Κόλεϊ-Στέιν και Χιλντ που σημείωσαν από 18 πόντους.

Για τους νικητές, ο Μαρκ Γκασόλ με 22 πόντους ξεχώρισε ενώ ο Όλντριτζ πρόσθεσε άλλους 18.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-27,37-22,41-25,19-28

Ράπτορς - Πέισερς 116-91

Χωρίς να... ιδρώσουν, οι Ράπτορς επικράτησαν των Πέισερς στο Τορόντο με 116-91.

Στο 41-29 ανέβηκαν οι Ράπτορς μετά την επικράτηση επί των Πέισερς με 116-91. Ετσι, η ομάδα από την Ιντιάνα έπεσε στο 36-33.

Για τους ηττημένους, ο Πολ Τζορτζ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ οι Τιγκ και Γιανγκ σημείωσαν αμφότεροι από 16 πόντους.

Για την ομάδα του Τορόντο, ο ΝτεΡόζαν σημείωσε 22 πόντους κι ο Ιμπάκα πρόσθεσε 16, ενώ ο Βαλαντσιούνας έκανε double-double με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21,30-21,29-28,25-18

Πέλικανς - Τίμπεργουλβς 123-109

Οι Πέλικανς ανέβηκαν στο 29-41 μετά τη νίκη τους επί των Τίμπεργουλβς με 123-109, συνεχίζοντας έτσι τη μάχη τους για είσοδο στα πλέι οφ.

Οι Πέλικανς επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 123-109, έχοντας σε κέφια τους Ντέιβις (28 πόντοι, 12 ριμπάουντ), αλλά και τον Χόλιντεϊ που πρόσθεσε άλλους 21 πόντους.

Ο Κάζινς από την πλευρά του σημείωσε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο Τάουνς ήταν για ακόμη μια φορά κορυφαίος έχοντας 33 πόντους, ενώ ο Ουίγκινς πέτυχε 25 πόντους κι ο Μουχάμαντ πρόσθεσε άλλους 20.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34,20-20,40-30,35-25

Χιτ - Μπλέιζερς 104-115

Στο 32-37 ανέβηκαν οι Μπλέιζερς μετά τη νίκη με 115-104 επί των Χιτ στο Μαϊάμι και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για είσοδο στα πλέι οφ.

Οι Μπλέιζερς έφτασαν στο 32-37, με την τρίτη σερί νίκη τους, επί των Χιτ στο Μαϊάμι με 115-104, συνεχίζοντας τη μάχη για είσοδο στα πλέι οφ.

Ο Λίλαρντ έκανε φετινό ρεκόρ, σημειώνοντας 49 πόντους, με 9 τρίποντα, ενώ ο Νούρκιτς πρόσθεσε άλλους 21.

Για τους γηπεδούχους, Ντράγκιτς και Ουάιτσαϊντ σημείωσαν από 17 αμφότεροι, ενώ ο Τζόνσον με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-28,22-24,28-33,25-30

Πίστονς - Σανς 112-95

Όταν αποφάσισαν να πατήσουν γκάζι, οι Πίστονς «καθάρισαν» τους Σανς με 112-95 και ανέβηκαν στο 34-36.

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς ανέβηκαν στο 34-36 μετά τη νίκη επί των Σανς με 11295. Έτσι, η ομάδα του Φοίνιξ έπεσε στο 23-47.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στην τέταρτη αποφάσισε να... τελειώνει με την υπόθεση «νίκη».

Κάλντουελ-Πόουπ με 23 και Ντράμοντ με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ σημαντική ήταν κι η συνεισφορά του Μόρις με 16.

Για τους «ήλιους», Ούλις, Κρις και Ουόρεν το πάλεψαν πετυχαίνοντας 17,16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-23,23-26,30-26,35-20

Σίξερς - Σέλτικς 105-99

Οι Φιλαδέλφεια Σίξερς (26-43) επικράτησαν των Μπόστονς Σέλτικς (44-26) με 105-99 σε παιχνίδι που έκρινε ο Ντάριο Σάριτς με 23 πόντους.

Οι Σέλτικς αγωνίστηκαν χωρίς τον Αζάια Τόμας (για λόγους ξεκούρασης) στη Φιλαδέλφεια και η απουσία του γκαρντ τους, στοίχισε. Οι Σίξερς πήραν μία σπουδαία νίκη με 105-99, παρά το γεγονός πως δεν έχουν πιθανότητες εισόδου στα playoffs.

Ο Ντάριο Σάριτς έβαλε ένα ακόμη λιθαράκι για το βραβείο του ρούκι της σεζόν με τον Κροάτη να έχει 23 πόντους (8/16δ., 2/4τρ., 1/1β.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος σε 32'.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε τη γνωστή καλή δουλειά με 9 πόντους και 7 ασίστ.

Για τους Σέλτικς, ο Αλ Κρόφορντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (10/14δ., 1/2τρ., 4/5β.), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-23, 46-51, 76-79, 105-99

Νετς - Μάβερικς 104-111

Οι Ντάλας Μάβερικς (30-39) νίκησαν στο Μπρούκλιν τους Νετς (13-56) με 104-111 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ντιρκ Νοβίτσκι (23π., 9ρ.).

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των Μάβερικς επί των Νετς με 111-104.

Οι Τεξανοί πήραν στο πρώτο ημίχρονο διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο οι Νετς αντέδρασαν έχοντας κεφάτο τον Μπρουκ Λόπεζ με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στο τέλος πάντως καθοριστική παρουσία με καλάθια είχε ο Τζέι Τζέι Μπαρέα με τον Πορτορικανό γκαρντ να τελειώνει το παιχνίδι με 20 πόντους (έχοντας 8/12 σουτ) και 7 ασίστ σε 27 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-32, 43-57, 72-82, 104-111

Πηγή: gazzetta.gr

Γεύση από την πέμπτη μέρα προετοιμασίας του ΑΠΟΕΛ (vid)

«Βολεύτηκαν» στην ισοπαλία και έχουν το πάνω χέρι (vid)